Wyczynem na Węgrzech pobito poprzedni rekord wynoszący 448,29 ha. Jak zapewniają przedstawiciele marek Case IH oraz Väderstad, podczas pracy przestrzegano wszystkich agronomicznych

Podczas pracy na dwóch polach w gospodarstwie w zachodnich Węgrzech oprócz siewu kukurydzy zestaw służył również do nawożenia oraz podanie środka owadobójczego. Rozstaw rzędów podczas siewu wynosił 76,2 cm (30 cali), a więc każdy przejazd zestawem zajmował pas o szerokości 12,19 m.

O proste i dokładne przejazdy z prędkością roboczą 24 km/h i dokładnością między przejazdami 2,0 cm dbał system AccuGuide marki Case IH, korzystający z sygnału korekcyjnego z sieci RTK+ obejmującego dzięki ponad 1000 stacjom RTK większość Europy, w tym całą powierzchnię Węgier.

Kontroler zadań ISOBUS w terminalu AFS Pro 700 ciągnika umożliwiał indywidualne zarządzanie każdym z 16 zespołów rzędowych siewnika, zapewniając precyzyjne włączanie i wyłączanie na uwrociach.

Jak dodają przedstawiciele Case IH, do próby bicia rekordu wybrano ciągnik Magnum 380 CVX z przekładnią bezstopniową nie tylko ze względu na oszczędność paliwa i łatwość użytkowania, ale również możliwość sprawnego przyspieszania ciągnika i narzędzia do optymalnej prędkości roboczej przy rozpoczynaniu każdego przejazdu po uwrociu. Dzięki imponującemu natężeniu przepływu oleju 221 l/min. Magnum zapewnił doskonałą wydajność układu hydraulicznego i ciągły dopływ oleju do wirników siewnika.

Mimo że pracę prowadzono jako próbę pobicia rekordu, organizatorzy i wykonawcy zapewniają, że przestrzegali wszystkich wytycznych z dziedziny agronomii, dzięki czemu siew kukurydzy odbył się z identyczną dbałością i uwagą w zakresie odległości między nasionami i głębokością siewu, tak jak w przypadku normalnych prac rolniczych. Jakość pracy podczas bicia rekordu nadzorowali pracownicy Uniwersytetu Szent István w Gödöllő.

Podobał się artykuł? Podziel się!