Obecny rok nie przynosi większych zmian jeśli chodzi o ceny za zbiór podstawowych zbóż czy rzepaku. Pomimo niższych niż w ubiegłym roku cen paliw, koszty koszenia pozostały właściwie na niezmienionym poziomie, co z pewnością może cieszyć rolników, ale usługodawcy nie są już z takiego stanu rzeczy do końca zadowoleni.

W rozmowach z niektórymi z nich, zwłaszcza tymi największymi, daje się słyszeć narzekania na to, że rynek usług został w pewnym stopniu zepsuty przez tych rolników, którzy kupili nowe maszyny na dofinansowania unijne i nie musieli ponosić dużych kosztów początkowych. Mogą oni pozwolić sobie zatem na oferowanie usług w niższych cenach i wymuszają tym samym niższe ceny na pozostałych usługodawcach.

Jednakże to, co jest nie do końca dobre dla usługodawców jest z pewnością z korzyścią dla klienta, czyli rolnika. Sprawdźmy zatem, jak wyglądają tegoroczne ceny usług żniwnych.

Zbiór zbóż

W przypadku zbioru zbóż kombajnami Bizon ZO56, które jeszcze cały czas pracują na polach, choć trzeba zauważyć, że z roku na rok jest ich coraz mniej, ceny za godzinę usługi kształtują się na poziomie od 250 zł do 300 zł w zależności od regionu Polski. Jeśli zamierzamy słomę pociąć, to wówczas średnio należy doliczać 20 zł do godziny usługi kombajnu ZO56.

Za nowsze i bardziej wydajne maszyny takie jak chociażby bardzo popularne wśród polskich rolników kombajny New Holland serii TC usługodawcy żądają od około 350-380 zł za godzinę cięcia bez sieczkarni do 400-450 zł w przypadku rozdrabniania słomy.

Ceny te w porównaniu do wspomnianego wcześniej Bizona, wydają się na pierwszy rzut oka sporo wyższe. Jednak po uwzględnieniu wydajności nowszych maszyn, która w średnio plonującym zbożu wyniesie ponad 2 ha, a w przypadku Z056 co najwyżej 1 ha, cena usługi przeliczając na jednostkę powierzchni okazuje się korzystniejsza.

Do tego dochodzi oczywiście krótszy czas zbioru i często mniejsze straty ziarna, które w starszych maszynach często są na znaczącym poziomie i wynikają z zużycia podzespołów roboczych maszyn. Trzeba jednak pamiętać, że tak wysoka wydajność wymaga od rolnika zapewnienia odpowiedniego odbioru ziarna, tak aby nie było podczas pracy żadnych przestojów, ponieważ w przeciwnym przypadku te oszczędności, które moglibyśmy uzyskać dzięki wyższej wydajności, będą znacząco mniejsze.