W ofercie firmy Amazone już niebawem pojawią się nowe maszyny do uprawy gleby. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż firma oprócz nowych bron talerzowych planuje wprowadzić na rynek całkowicie nowy (jeżeli chodzi o dotychczasową ofertę) agregat uprawowy Ceus TX.

Wszystko za jednym przejazdem?

 Ceus TX, to nowość dla bardziej wymagających. Przede wszystkim tych rolników, którym zależy na maszynie potrafiącej za jednym przejazdem przygotować pole do siewu. Rodzina Ceus TX ma składać się z agregatów uprawowych o szerokościach: 4, 5, 6 lub 7 m. Segmentowa budowa agregatu ma zapewniać dobre płytkie mieszanie gleby oraz głębokie jej rozluźnianie, co jest ważne w przypadku uprawy uproszczonej.

Za pierwsze zadanie odpowiadają oczywiście talerze zgrupowane w trzech rzędach (dwa z przodu i jeden z tyłu). Ta część bazuje na rozwiązaniach z Catrosa, tj. znajdziemy tu talerze 510 na łożyskach bezobsługowych, z niezależnym zawieszeniem i zabezpieczeniami przeciw przeciążeniowymi. Głębokość pracy talerzy jest regulowana hydraulicznie i wynosi od 5 do 14 cm.

Drugim zadaniem, czyli spulchnianiem, zajmują się zęby ustawione w taki sposób aby każdy ślad po kole był uprawiany. Maksymalna głębokość spulchniania to 30 cm. Atutem agregatów Ceus TX jest możliwość pracy w wielu konfiguracjach np.: przednim segmentem dysków, zębami i segment dyskowym z tyłu lub samymi dyskami czy też zębami i tylnymi dyskami (także bez użycia wałów).

Do wyboru jest również nowy podwójny zestaw wałów stalowych, przygotowany pod uprawę gleb średnich i ciężkich, pierwszy wał z dyskami ustawionymi co 25 cm drugi z odstępami 12,5 cm oba o średnicy 600 mm. Ceus TX ma zintegrowane podwozie do jazdy po drogach z prędkością do 40 km/h, zaś przewidywana prędkość pracy wynosi od 8 do 15 km/h.

Uzupełnienie oferty bron zawieszanych

 Catros XL, czyli prosta, zwarta konstrukcja z możliwością konfiguracji elementów roboczych o szerokościach: 3, 3,5 lub 4 m, to pierwsza z szykowanych nowości jeżeli chodzi o brony. Wersja XL ma wypełnić lukę pomiędzy Catrosem/Catrosem+ (talerze 460-510 mm) oraz Certosem (talerze 660).

W tym celu Amazone postawiło na rozmiar 610 mm (z delikatnym lub mocniejszym ząbkowaniem) i sprawdzone ustawienie: pierwszy rząd pod kątem 17º drugi zaś pod kątem 14º. Każdy z talerzy jest wyposażony w bezobsługowe łożyska i indywidualne zawieszenie ze zintegrowanym z zabezpieczeniem przeciw przeciążeniu.

Głębokość pracy wynosi od 5 do 16 cm i jest regulowana hydraulicznie (jeden siłownik dwustronnego działania), zaś zakres prędkości pracy Catrosa XL to od 12 do 18 km/h w zależności od warunków. Kolejnym atutem nowych bron ma być duży wybór wałów: 10 rodzajów.

 Wszystkie nowości wraz z dokładną specyfikacją techniczną poznamy podczas targów Agritechnica w Hanowerze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!