Tę strategię zaczęto wprowadzać 10 lat temu w celu zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju rolnictwa oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, dlatego też prototypowa T6 jest zasilana w pełni metanem lub biometanem.

Nie tak dawno, bo 14 lipca bieżącego roku, na farmie La Bellotta nieopodal Turynu, która jest pierwszą pilotażową Farmą Niezależną Energetycznie (Energy Independent Farm), kilku klientów mogło podziwiać i testować ciągnik T6.180 Methane Power.

Wśród nich, potencjału w pracy i korzyści ekologicznych płynących z zasilania metanem mógł doświadczyć prezes niemieckiego stowarzyszenia biogazowni, który jest również pionierem wśród stacji tankowania biometanu w Niemczech.

Do klientów marki New Holland dołączyli trzej młodzi rolnicy, którzy ostatnio zostali nagrodzeni w Brukseli za ich innowacyjne projekty w trakcie trzeciego Europejskiego Kongresu Młodych Rolników.

Ciągnik New Holland T6.180 Methane Power, posiadający 9 zbiorników metanu o pojemności około 300 litrów (52 kg) i 6-cylindrowy silnik o mocy maksymalnej 179 KM, zagregowany był m.in z kultywatorem i pracował głównie podczas uprawy przed i po siewnej jak również w pracach transportowych oraz  z wykorzystaniem ładowacza czołowego przez ponad 100 h. 

Jak informuje producent testy te potwierdziły pozytywny odbiór przeprowadzonych wcześniej we Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii prób, które nie tylko wykazały możliwości operacyjne tego ciągnika. Firma bowiem zapewnia także, że praca ciągnikiem New Holland T6.180 Methane Power pozwala na oszczędność paliwa na poziomie od 25 do 40 proc. w porównaniu z wersją z silnikiem Diesla, a także niższą o 80 proc. emisję zanieczyszczeń, gdyby porównać go do modelu z równoważnym silnikiem wysokoprężnym. W przypadku stosowania biometanu ogólny wynik emisji dwutlenku węgla tego ciągnika jest praktycznie zerowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!