Usługi rolnicze w Polsce zostały zdominowane przez sektor mniejszych i większych firm, świadczących usługi w poważniejszych pracach rolnych, np.: zbiór zbóż, zbiór kukurydzy na kiszonkę, siew kukurydzy. Wraz z rozwojem hodowli bydła i świń powstały specjalistyczne firmy świadczące usługi wywozu obornika i gnojowicy.

Główną ideą przyświecającą usługom jest optymalne wykorzystanie sprzętu. Czasem dochodzi do sytuacji, w której rolnik woli samodzielnie wykonać daną pracę i ma osprzęt właściwy do jej przeprowadzenia. Brakuje mu jednak siły pociągowej, a na zakup traktora go nie stać, lub nie widzi takiej potrzeby.

Alternatywą jest wykonanie pracy przy użyciu własnej maszyny towarzyszącej, ale zapiętej do wypożyczonego traktora. Niektóre firmy oferują wypożyczanie ciągników – przyjrzyjmy się ofertom kilku z nich.

Wynajem ciągników oferuje między innymi zlokalizowana w Kołakach Kościelnych w woj. podlaskim firma Agro-rent. Według przedstawiciela firmy, klienci wynajmują maszyny głównie w sytuacji awarii własnego sprzętu. W czasie naprawy własnego traktora klienci posługują się wypożyczonym i zwracają go do Agro-rentu zaraz po naprawie swojej maszyny.

Zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza duże traktory z przedziału 150-200 KM – w tym przedziale mocy trudniej jest wspomóc się sąsiedzką pomocą. Koszt dziennego wypożyczenia jest ustalany indywidualnie po kontakcie rolnika z przedstawicielem Agro-rentu i zależy od mocy maszyny, ilości dni i innych warunków.

Położona niedaleko Agro-rentu firma Adrol, zajmująca się sprzedażą maszyn nowych oraz używanych, oferuje na swojej stronie internetowej także wynajem traktorów. W rozmowie telefonicznej przedstawiciel firmy Jakub Gołaszewski poinformował, że ten kierunek działania firmy jest chwilowo zawieszony ze względu na nikłe zainteresowanie komercyjnym wynajmem i dużą ilością pracy pochłanianą przez obsługę. Niewykluczone że w przyszłości firma wróci do tego typu usługi.

Od kilku lat lubelska firma Gravit oferuje wynajem traktorów o mocach od 100 do 230 KM. Maszyny są pogrupowane według mocy, szczegółową ofertę można znaleźć na stronie internetowej firmy. Każdy traktor można wynająć na jedną dobę – wtedy nie ma limitu czasu pracy – lub na tydzień – wówczas nie można przekroczyć ustalonego limitu motogodzin.