Ciągniki Claas Atos będą stopniowo zastępowały serię Axos, która będzie dostępna w sprzedaży jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Oficjalna prezentacja nowych maszyn odbędzie się podczas jesiennych targów Agro Show.

Wśród ciągników z serii Atos będzie można wybierać spośród sześciu modeli (trzy 3-cylindrowe o oznaczeniu 200 i trzy 4-cylindrowe: 300) z silnikami o mocach maksymalnych od 76 do 99 KM (wg normy ECE R 120). Jednostki napędowe to silniki FarMotion – produkt z Grupy Same Deutz-Farm.

Maszyny wyróżnia przede wszystkim szeroka paleta możliwości konfiguracji. Ciągniki mogą być w wersjach z prostymi przekładniami mechanicznymi, poczynając od 10 biegowej przekładni mechanicznej (z mechanicznym rewersem), poprzez przekładnię z dwoma bigami (Twinshift) zmienianymi pod obciążeniem po Trishift (trzy półbiegi), która może mieć nawet 60 biegów do przodu i tyle samo wstecz. Oczywiście do tego dochodzi rewers elektrohydrauliczny, a także przycisk wysprzęglający przy zmianie głównych przełożeń.

Wśród innych elementów konfiguracyjnych warto wspomnieć m.in. o funkcji Smart Stop, pozwalającej na zatrzymanie ciągnika za pomocą hamulca (maszyna rusza po jego zwolnieniu), Auto WOM, przedni TUZ i WOM, EHR, układ hydrauliczny Eco z dwoma pompami, elektrohydrauliczne sterowanie parą wyjść hydrauliki zewnętrznej, funkcję redukującą ilość obrotów kołem kierownicy do pełnego skrętu i wiele innych.

Elektryczne załączanie WOM, przedniego napędu oraz zapamiętywanie obrotów silnika i aktywowanie ich przyciskiem – to elementy, który można znaleźć nawet w podstawowej wersji ciągników

- Wprowadzenie nowej serii jest związane z naszą długookresową strategią. W zakresie kombajnów czy sieczkarni mamy bardzo duże doświadczenie w produkcji i sprzedaży, wypracowaliśmy dobrą renomę na rynku europejskim. Ciągniki – zwłaszcza mniejszych mocy – to dla nas duże wyzwanie. Chcemy mieć pełne portfolio z jak najlepiej postrzeganymi przez klientów produktami – mówi Paweł Olech, dyrektor handlowy Claas Polska

Claas chce przekroczyć w najbliższym czasie 5 proc. udziału w rynku ciągników w Polsce. Jak mówi Paweł Olech, firma jest zadowolona z wyników sprzedaży w wyższych segmentach mocy. Dobrze przyjęły się m.in. nowe ciągniki serii Axion 800, które w przedziale mocy ponad 200 KM zbliżyły się do 20 proc. udziału w rynku. Podobnie jest z serią Axion 900, gdzie ciągniki z tej serii dysponują silnikami o mocy w zakresie 300-400 KM.

Teraz przyszedł czas na skupienie się na mniejszych ciągnikach, do których należy m.in. Atos. Segment 70-140 KM stanowi w Polsce aż 80 proc. sprzedaży wszystkich ciągników.

Więcej o nowych ciągnikach Claas wkrótce na portalu Farmer.pl i miesięczniku Farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!