Dotychczas do wyboru klientów, Claas oddawał ciągniki albo bardzo rozbudowane pod względem technologicznym (CEBIS,) albo bardzo proste (CIS), co oczywiście stwarzało pewne niedogodności dla tych, którym nie zależało na mnogości funkcji ale chcieli mieć ciągnik bardziej komfortowy i ergonomiczny (brak dźwigni zaworów, prosty czytelny monitor, dodatkowe przyciski sterujące).

CIS+ łagodne wprowadzenie w technologiczne nowinki

I tu pojawia się wersja CIS +, która od podstawowej wersji CIS różni się niewiele. Co po pierwsze ma rolnikowi ułatwić przejście przez bardziej zaawansowane funkcje ciągnika, a jednocześnie zaimplementowane rozwiązania z wyższego standardu CEBISa mają sprawić, że maszyna stanie się przyjemniejsza w codziennym obyciu. To zupełnie nie dziwi, nowy wariant zadebiutuje wraz ze zmodernizowanymi ciągnikami Axion (seria 900) oraz Arion (500 i 600).

 Arion i Axion CIS+

W przypadku Arionów, pojawienie się wariantu CIS+ ma duże znaczenie, bowiem razem z tym wariantem klient będzie miał możliwość wyboru przekładni: Hexashift lub bezstopniowej Cmatic, do tej pory chcąc otrzymać maszynę z przekładnią bezstopniową należało wybrać dość skomplikowany wariant CEBIS.

W CIS+ do sterowania bezstopniową przekładnią wykorzystany jest zmodernizowany drążek Drivestick (bardziej ergonomiczny, z przyciskiem od tempomatu) w podłokietniku, reagujący w sposób proporcjonalny (mocniejszy nacisk – większe przyśpieszenie/hamowanie).

Również sterowanie hydrauliką: zaworami, ładowaczem, podnośnikiem, może odbywać się za pomocą przycisków lub wygodnego dżojstika (Elektropilot). Zwłaszcza praca z ładowaczem czołowym powinna być łatwa gdyż bez odrywania dłoni od Elektropilota, za pomocą przycisków, można włączyć rewers i wycofać maszynę.

→ Nowy Axion serii 900, TUTAJ przeczytasz więcej

 W skład standardowego wyposażenia wersji CIS+ wchodzi kolorowy 7 calowy wyświetlacz na słupku przednim, na którym wyświetlane są wszystkie istotne informacje (hydraulika, przekładnia, elektryka). Za plusem w nazwie kryje się nie tylko szerszy wybór przekładni ale także wiele przydatnych funkcji przeniesionych z CEBISa, między innymi: możliwość ustawienia wydatku i reakcji dla poszczególnych zaworów hydraulicznych, zapis do czterech sekwencji pracy (np. podniesienie i obrót pługa pod jednym przyciskiem), czy przygotowanie do zastosowania rozwiązań rolnictwa precyzyjnego Claas Telematics.

Udoskonalony CEBIS