Spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku narzędzi skupiliśmy się na najpopularniejszych obecnie, kompaktowych bronach talerzowych w zakresie szerokości roboczych 2,5- 3 m. Producentów takich bron jest na rynku wielu i każdy chce się czymś od konkurencji odróżnić. Wybraliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem produktów z bogatej palety rynkowej w cenach do 16 tys. zł brutto.

Namysło Exact Basic 300

Podczas Opolagry 2017, firma Namysło pokazała bronę o oznaczeniu Exact Basic 300, która ma 3 m szerokości roboczej. Jest to zupełnie nowy produkt w ofercie firmy. Na chwilę obecną jest to tylko jeden model ale jak mówi producent, wkrótce pokazana zostanie pełna gama szerokości roboczych.

Tym co odróżnia ten model od innych bron talerzowych jest rozmieszczenie rzędów talerzy w odległości 100 cm, co ma zapewniać mniejszą podatność maszyny na zapychanie resztkami pożniwnymi. Talerze o średnicy 560 mm są zamontowane na gumowych amortyzatorach. Za nimi znajduje się natomiast wał zagęszczający dobierany w zależności od wymagań. Zapotrzebowanie mocy producent określa na 105 KM dla 3 m szerokości. Cena maszyny 3 m ze standardowym wałem rurowym wynosi 14,1 tys. zł.

Chervona Zirka Pallada 2400

Maszyna ukraińskiego producenta już na pierwszy rzut oka odróżnia się od konkurencji. Duże talerze o średnicy 660 mm, które niezbyt często trafiają do tak małych zawieszanych maszyn, zostały zamontowane na sztywnych słupicach. Producent zaznacza oczywiście, że jest to rozwiązanie na gleby pozbawione kamieni, które znajdziemy również w naszym kraju, a nie tylko na ukraińskich czarnoziemach.

Dodatkowo dla umożliwienia dopasowania jak najlepszego kąta pracy, kąt natarcia talerzy jest regulowany w zakresie od 0 do 30 st. Za sekcją talerzowa pracować może jeden z kilku wałów z bogatej oferty producenta. Zawieszana maszyna dostępna jest tylko w jednej szerokości roboczej 2,4 m i kosztuje 13,5 tys. zł.

Tolmet Simply 270

Wśród budżetowych talerzówek nie mogło zabraknąć pozycji firmy Tolmet czyli brony Simply. Maszyna o szerokości roboczej 2,7 m jest największym produktem z gamy Simply. Wyposażono ją w dwa rzędy uzębionych talerzy o średnicy 510 mm, które zamocowano na bezobsługowych piastach. Zabezpieczenie przeciwkamieniowe stanowi natomiast amortyzacja gumowa.