Historia maszyn do siewu uproszczonego Dale Drills rozpoczęła się w latach 90-tych ubiegłego wieku w Anglii i została zapoczątkowana przez John’a „Edwarda” Dale’a. Od samego początku był on zwolennikiem mało ingerencyjnej kultywacji gleby, rozpoznając w tym wiele pozytywnych aspektów m.in. jak ważne jest to dla szybkiej i prawidłowej regeneracji struktury gleby i lepszego nawożenia.

Flagowym okrętem w ofercie tego brytyjskiego producenta jest obecnie siewnik Eco L, który oferowany jest w szerokościach od 3 do 12 m. Producent określa minimalne zapotrzebowanie na moc w przedziale od 20 do 25 KM na metr szerokości roboczej, co nie jest dużą wartością ale wszystko zależy oczywiście od warunków w jakich maszyna będzie pracować.

Charakterystyczną cechą siewnika są wąskie zęby i samoczyszczące koła dociskające, które wg. producenta mają wprowadzać bardzo małe zakłócenia gleby i jak najmniej w nią ingerować co powodować ma minimalne uszkodzenia jej struktury. Sama regulacja docisku zębów roboczych odbywa się natomiast za pomocą siłowników hydraulicznych.

Zespoły zębów są umieszczone w trzech rzędach oddalonych od siebie o 75 cm a odległość pomiędzy zębami w rzędzie może wynosić 12,5 cm lub 25 cm (np. przy siewie rzepaku). Istnieje również możliwość wysiewu tą maszyną kukurydzy na paszę lub biogaz w odstępie 50 cm.

Do dużej wydajności pracy siewnikiem przyczynia się również zamontowany w tylnej części maszyny zbiornik na nasiona o pojemności 3 t, który opcjonalnie może być dzielony w stosunku 50/50 i pozwala tym samym na jednoczesny wysiew nasion i nawozu.

Inną rzucającą się w oczy cechą angielskiej konstrukcji są koła o rozmiarze 710/55 R30 umieszczone na tylnej osi maszyny, które zapewniać mają niski nacisk na podłoże i w efekcie małe zagęszczenie gleby po przejeździe.

Cena jaką trzeba zapłacić za 6 metrowy siewnik Eco L wynosi 380 tys. zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!