Green Power Tour, bo tak nazywa się cykl pokazów, rozpoczęto w połowie kwietnia we Francji, a 28 lipca impreza po pokonaniu 7 tys. km zawitała do Kotowa, w woj. wielkopolskim na pola, należące do Gospodarstwa Rolnego Mróz, gdzie wspólnie z firmą Agromix Rojęczyn, będącą dealerem Krone, przygotowano pokaz.

Niemcy z Krone zaprezentowali w pracy dwie nowości, które swoją premierę miały na zeszłorocznych targach Agritechnica w Hanowerze. Były to kosiarka potrójna Easy Cut B 870 CV z taśmami zrzucającymi oraz przetrząsacz KWT 1600.

Jako pierwsza na pole lucerny wjechała kombinacja kosiarek Easy Cut B 870 wraz z kosiarką czołową Easy Cut F 320 CV. Cały zestaw pracuje na szerokości 8,7 m, co w połączeniu z wysoką, bo sięgająca 15 km/h prędkością roboczą, pozwala na ścięcie w godzinę powierzchni ponad 10 ha.

Prezentowane kosiarki zostały wyposażone w nowe listwy tnące Smart Cut (są one spawane, a nie skręcane, co ma według producenta wpływać na ich większą wytrzymałość), a oznaczenie CV wskazuje, że posiadają również kondycjonery palcowe, przy czym w opcji dostępne są również kondycjonery walcowe, które można oddzielnie regulować, czyli ustawiać ich prędkość obrotową i szczelinę przepływy ścinanego materiału.

Zatrzymując się jeszcze przy kosiarce czołowej, warto dodać, że maszyna posiada nowe zawieszenie, które czyni z niej właściwie maszynę ciągniętą, a nie pchaną przez ciągnik tak, jak to było we wcześniejszych modelach, przez co lepiej dostosowuje się do nierówności terenu.

Jeśli zaś chodzi i kombinację kosiarek tylnych, to prócz wspomnianych już wcześniej nowych belek tnących i kondycjonera, maszyny zostały wyposażone w taśmy zrzucające, które zasilane są poprzez układ hydrauliczny. Ich prędkość robocza może być dowolnie regulowana i dostosowana do wielkości zbieranego plonu. Dodatkowo na końcach taśm zamontowano specjalne rolki, których prędkość także można regulować, tak aby ułożyć odpowiedniej szerokości pokos dostosowany do podbieracza maszyny, która będzie go zbierać.

Po ścięciu lucerny do akcji wkroczył przetrząsacz karuzelowy KWT 1600 o szerokości roboczej 16 m, który jest dostosowany wydajnością do wspomnianego już zestawu kosiarek. Jak informuje producent, aby maszyna najefektywniej przetrząsała ściętą masę wymagana jest prędkość nie większa niż 7-8 km/h.