Czy kilka warstw specjalnej tkaniny lub papieru mogą pomóc nam w oszczędzeniu pieniędzy? To pytanie nie jest do końca poprawnie sformułowane, lecz brzmi dużo lepiej i bardziej zachęcająco niż sloganowe "zmieniaj filtry, bo tak trzeba". Trzeba tu zapytać, po co właściwie musimy wydawać pieniądze na filtry i dlaczego to takie ważne.

Po pierwsze to wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na filtry, przynajmniej do póty do póki są dobre. A dobry w przypadku filtra powietrza oznacza czysty i bez dziur. O to możemy zadbać sami we własnym zakresie, angażując jedynie swój czas.

Filtr suchy – sprężone powietrze i sumienność

W przypadku filtrów suchych, stosowanych obecnie do przeprowadzenia zabiegu czyszczenia, będzie nam potrzebne jedynie sprężone powietrze, którym należy przedmuchać wkłady z kurzu. Dodatkowo warto przetrzeć wilgotną szmatką obudowę filtra.

Co jaki czas taką czynność wykonywać? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi poza „kiedy zajdzie taka potrzeba”. Bowiem w zależności od tego, w jakich warunkach pracujemy, przyjdzie nam się zmierzyć z różnymi częstotliwościami czyszczenia. Im bardziej zapylone środowisko (żniwa, siew, pora suszy), tym częściej trzeba czyścić filtr.

Przyjmuje się, że dla normalnych warunków dobrą praktyką jest co najmniej raz w tygodniu sprawdzić stan filtra i gdy stwierdzimy, że jest brudny, dokonać przedmuchania. W warunkach dużego zapylenia - raz dziennie, a czasem nawet częściej. Oczywiście, jeżeli nasz ciągnik jest wyposażony w czujnik zapchania, będzie nam wygodniej, nie mniej nie warto w 100 proc. polegać na elektronice, zwłaszcza podczas takich suszy, jakie miały miejsce w ostatnim sezonie.

Filtr mokry – olej, rozpuszczalnik i nie mniej sumienności

W przypadku starszych maszyn wyposażonych w mokre filtry, operacja czyszczenia jest równie istotna i jedynie nieco bardziej skomplikowana. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan oleju, jeżeli zaczyna "gęstnieć" od nagromadzonych zanieczyszczeń, tworzą się nagary na ściankach lub zmienia kolor z brązowego na czarny warto jest go wymienić.

Bez względu na stan oleju, następnym krokiem będzie czyszczenie wkładu i wnętrza miski olejowej. Jeżeli olej jest w dobrym stanie można go przelać do jakiegoś naczynia i po wyczyszczeniu misko wlać ponownie.