Na rynku pojawiła się aplikacja internetowa GrupyMaszynowe.pl, która pomaga założyć lokalną grupę, zaprosić do niej sąsiadów. System prowadzi rozliczenia, kalendarz rezerwacji, reklamacje i wiele innych pomocnych funkcji. Każdy z członków grupy widzi kiedy dana maszyna jest dostępna, nie trzeba dzwonić, dopytywać, prosić o maszynę. Rolnicy mają motywację, aby jak najczęściej udostępniać własna maszynę by za zarobione środki zamówić inne potrzebne maszyny.

Dzięki aplikacji w prosty sposób można zawiązać nieformalną grupą rolników, dysponujących uzupełniającym się zestawem maszyn. Wystarczy zarejestrować się, zaprosić sąsiadów, którzy dodadzą brakujące maszyny. Maszyny pozostają prywatną własnością poszczególnych rolników. Członkowie grupy świadczą sobie usługi oraz udostępniają maszyny w ramach wypożyczenia. Rozliczenie następuje według ustalonego przez grupę cennika i przebiega bezgotówkowo, czyli usługa za usługę.

Z mechanizacją gospodarstwa można w sprytny sposób poradzić. Kwota 100 tys. zł wystarczy na zbudowanie od podstaw pełnego parku maszynowego jeśli zastosujemy innowację organizacyjną. Rosnąca na świecie idea sharing economy (ekonomii współdzielenia, czyli korzystania a nie posiadania) wchodzi właśnie na polską wieś. Aplikacja internetowa GrupyMaszynowe.pl pomaga zorganizować się rolnikom w grupę zespołowego użytkowania maszyn.

Grupy maszynowe są niezwykle popularne na zachodzie Europy potwierdzając tym samym fakt, że współpraca jest możliwa i jak najbardziej opłacalna. Kalkulator oszczędności ze strony grupymaszynowe.pl przyjmuje średnioroczne stałe koszty utrzymania parku maszynowego na poziomie 10% jego wartości. Wchodzi w to głównie koszt alternatywny utraconych korzyści w związku z zamrożeniem kapitału w maszynie, koszt amortyzacji (utrata wartości), przechowywania (koszt budowy hal), ubezpieczenia (OC), podatku (podatek od nieruchomości). Zakup maszyn wykorzystywanych jedynie na własne potrzeby to nie inwestycja a jedynie koszty.

Jeśli przyjmiemy, że cały nasz park maszynowy wart jest ok 500 tys. zł, to rocznie kosztuje nas on 50 tys. zł a miesięcznie ponad 4 tys. zł. Jeśli więc założymy grupę maszynową, zostawimy sobie maszyny o wartości 150 tys. zł to resztę możemy sprzedać. Zyskamy wtedy 350 tys. zł np. na powiększenie gospodarstwa. Można za to kupić ok. 10 ha. Wtedy będziemy mogli zwiększyć produkcję oraz zyskamy kolejne ok. 10 tys. zł rocznie z dopłat. Można też kupić dwa mieszkania w większym mieście i mieć ok 2 tys. zł miesięcznie z ich wynajmu. Można też rozbudować dom i kupić sobie nowy samochód. Warto mieć wybór.