Hurtowe ceny paliw są średnio o 20-50 groszy niższe, aniżeli detaliczne obowiązujące na stacjach paliwowych. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak jest usytuowana konkretna stacja, ale ofertą hurtowni handlujących paliwami z pewnością warto się zainteresować.

Czynników wpływających na hurtowe ceny paliw jest wiele – jednym z głównych są natomiast ceny paliw oferowanych przez rafinerie. Dla przykładu Orlen obecnie oferuje olej napędowy w hurcie w cenie 4,39 zł/litr, z kolei Lotos diesla EuroDiesel wycenił w dniu dzisiejszym na 4,37 zł/litr.

W zależności od ilości zamawianego paliwa i odległości od hurtowni cena z dostawą „do domu” może być nawet o 10-20 groszy/litr niższa, aniżeli cena zakupu paliw w rafineriach. Wynika to m.in. z tego, że firmy handlujące paliwem kupują z rafinerii duże ilości paliw, co pozwala im uzyskać spore rabaty od cen wyjściowych.

W zależności od konkretnej hurtowni i zasięgu jej działania zakup paliw możliwy jest już od 300-500 litrów. W większości dotyczy on jednak ilości powyżej 1 tys. litrów.

Najwyższe ceny hurtowe paliw są w północno-zachodniej Polsce. Dla przykładu jedno z przedsiębiorstw działających w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, oferuje olej napędowy z dostawą (powyżej 1 tys. litrów) w cenie 4,4 zł. Podobne ceny są również na terenie województwa wielkopolskiego i łódzkiego, choć tu znalazły się również oferty z cenami 4,3-4,34 zł za litr ON.

Zbliżone ceny obowiązują również na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Z kolei rolnicy z podkarpacia za olej napędowy w hurcie zapłacą z reguły od 4,28 do 4,39 zł/litr.

Tańsze oferty paliw można znaleźć we wschodniej Polsce – w województwach: lubelskim, podlaskim i na wschodniej ścianie województwa mazowieckiego. W tym przypadku ON jest oferowany w cenach od 4,20 do 4,35 zł/litr.

Poszukując oleju napędowego do gospodarstwa warto przejrzeć oferty kilku hurtowni, ponieważ często zdarza się, że firmy proponują np. ofertę „dnia” czy „tygodnia”. W takim przypadku (podobnie jak w sytuacji zakupu dużej ilości diesla, 5-6 tys. litrów) olej napędowy może być dostarczony do gospodarstwa w cenie nawet poniżej 4,2 zł/litr.

Podobał się artykuł? Podziel się!