Na rynku kos bocznych do rzepaku znajdziemy urządzenia z napędem mechanicznym, elektrycznym i hydraulicznym. O tym, które z urządzeń warto wybrać pisaliśmy już w innym artykule.

Zakładając, że zdecydowaliśmy się na zakup kos z napędem elektrycznym, doradzamy jak należy prawidłowo podłączyć kosę do układu elektrycznego kombajnu, aby nie narazić jego instalacji elektrycznej na przeciążenie czy zwarcie.

W skład zestawu montażowego każdej elektrycznej kosy bocznej wchodzi zazwyczaj: przewody elektryczne, przekaźnik, bezpiecznik oraz włącznik elektryczny. W zasadzie powinno to wystarczyć do prawidłowego i bezpiecznego podłączenia nowego urządzenia elektrycznego w kombajnie. Jednak najważniejszy jest sposób włączenia zasilania kosy w już istniejącą wiązkę.

W niektórych modelach kombajnów producenci przewidzieli taką potrzebę i stworzyli specjalne „podpięcie” na zasilanie kos elektrycznych. Niestety, w wielu, zwłaszcza starszych modelach kombajnów nie ma fabrycznego miejsca do podłączenia kosy. Powstaje więc pytanie gdzie ją podłączyć aby było to bezpieczne?

Silniki elektryczne instalowane w kosach bocznych zasilane są prądem o napięciu 12 lub 24 V. Cechują się przy tym mocą około 300-400 W oraz poborem prądu do 30 A. W praktyce przy podłączeniu do kombajnu dwóch kos bocznych mamy już konieczność zasilenia silników o łącznej mocy 600-800 W, pobierających nawet 60 A.

Podłączenie urządzenia pobierającego tak dużo prądu w nieodpowiednie miejsce może mieć bardzo niebezpieczne skutki. W najlepszym razie może się to skończyć zakłóceniem pracy czujników, komputera (jeśli jest), szybkim wypaleniem przełącznika, a w najgorszym pożarem kombajnu. Większa część instalacji elektrycznej kombajnu pracuje na znacznie niższym obciążeniu prądowym, np. 5-15 A. Włączenie tam urządzenia o poborze aż 60 A w krótkim czasie doprowadziłoby do przegrzania przewodów instalacji i być może pożaru. Złym miejscem do podłączenia zasilania kosy jest kabina kombajnu. Jest ona najbliżej hedera, ale na ogół docierają do niej tylko przewody od sygnałów sterujących o małym natężeniu.