Oczywiście nie będziemy pisali o tym, jaką markę wybrać, gdyż od tej strony w ostatnich latach wiele się pozmieniało, a grono firm, które zaliczyły wpadkę z wadliwą serią akumulatorów objęło już niemal wszystkich znanych producentów. Podczas poszukiwań radzimy zapytać kilku sprzedawców, w sklepach z różnymi markami i zorientowanie się, który model jest aktualnie wart zakupu.

To, czym naprawdę powinniśmy się kierować podczas wyboru akumulatora to trzy podstawowe parametry: pojemność, prąd rozruchowy oraz typ akumulatora.

Pojemność akumulatora

Pojemność jest określana w amperogodzinach (Ah). Jedna amperogodzina oznacza, że dana bateria może zapewnić prąd 1A przez jedną godzinę. W przypadku akumulatorów pojemność to parametr, który zgodnie z definicją określa ilość energii, jaką akumulator może dostarczyć do kompletnego rozładowania, w temperaturze 25 C.

Jeżeli chodzi o dobór tego parametru, powinny nas interesować akumulatory o takiej pojemności, jaką zalecił producent, ewentualnie o różnicy w pojemności nie większej niż 10 proc. (czyli np. bazowo 50 Ah, max 55 Ah). Oczywiście w przypadku nowych maszyn, ze sprawną instalacją elektryczną, lub starszych zmodernizowanych (alternator zamiast prądnicy), możemy wybrać baterię o większej pojemności i układ powinien poradzić sobie z doładowaniem większej baterii. Aczkolwiek miejmy wtedy na uwadze, że krótkie czasowo prace, częste wyłączanie silnika maszyny wpłynie na to, że większy akumulator będzie stale niedoładowany. Nie warto zatem przepłacać, zwłaszcza, że żywot baterii bywa dziś bardzo ograniczony.

Prąd rozruchowy

Drugim istotnym parametrem jest prąd rozruchowy, czyli szczytowy prąd jaki powinien zapewnić akumulator, wyrażony w amperach (A). W przypadku prądu rozruchowego nie ma ograniczenia – im większy prąd tym lepiej, bowiem odbiornik (rozrusznik) sam pobierze taki maksymalny prąd, jaki pozwoli mu przeważyć opór silnika.

Dla nas oznacza to łatwiejszy i szybszy rozruch, a parametr ten powinniśmy traktować jako "maksymalny dostępny prąd", a nie "prąd jaki zawsze popłynie".

To, co powinno nas zainteresować, to norma określająca, w jaki sposób ów prąd rozruchowy był mierzony. Przykładowo, dla akumulatora o pojemności 55 Ah prąd rozruchowy wg. normy DIN będzie wynosił 266 A natomiast według SAE 423 A, więc jak widać bez znajomości normy nie możemy porównać tych wartości.