W poprzednim artykule zaczęliśmy "rozgryzanie" tematu płynów do chłodnic, pora przyjrzeć się bliżej kolorom, składowi i technologii, aby wiedzieć na co zwracać uwagę przy kupnie płynu do swoich maszyn.

Jak dobrać płyn ?

Aspekty chemiczne warto pozostawić specjalistom i skupić się na tym, jak poprawnie dobrać płyn do swojej maszyny: skoro nie po kolorze, to może po składzie?

Tu trafiamy w sedno problemu, jakim jest właściwe połączenie płynu oraz materiałów, z jakich wykonana jest chłodnica oraz blok i głowica silnika, bowiem właśnie takimi kryteriami powinniśmy się kierować podczas wyboru płynu. Chłodnice zazwyczaj wykonywane są z: miedzi, aluminium lub mosiądzu, zaś bloki silnika i głowice z żeliwa lub aluminium w różnych konfiguracjach. A co z płynem?

Podział i charakterystyka płynów do chłodnic

- IAT (Inorganic Additive Technology), czyli pełna chemia, bez dodatków organicznych. Historycznie jedne z pierwszych płynów bazujących na glikolu, których ważnymi składnikami były krzemiany i azotany, mające chronić układ przed kamieniem i korozją.

Do zalet tych płynów należą niska cena oraz dobra współpraca ze starszymi rozwiązaniami (blok silnika i głowica: żeliwo+żeliwo lub żeliwo+aluminium), zaś chłodnica powinna być wykonana z miedzi lub mosiądzu, chłodnica aluminiowa jest dość podatna na uszkodzenia od zużywającego się płynu IAT. Sam płyn będzie nam służył około 2 lat, czyli dosyć krótko, na domiar złego na pożegnanie może nam zgotować intensywne tworzenie się osadów, które mogą uszkodzić pompę.

- OAT (Organic Acid Technology) - w tych płynach zamiast związków nieorganicznych zastosowano roztwory kwasów organicznych, które dbają o zabezpieczenie powierzchni zarówno metalowych jak i niemetalowych. Cechuje je wydłużony okres eksploatacji (minimum 5 lat) oraz możliwość stosowania w chłodnicach wykonanych z aluminium. Wadą jest oczywiście wyższa cena oraz reagowanie owych kwasów z niektórymi tworzywami sztucznymi oraz lutami ołowianymi, które po prostu są rozpuszczanie, a to prowadzi do przecieków. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza, gdy posiadamy chłodnicę miedzianą, którą najczęściej lutuje się właśnie za pomocą lutów zawierających ołów.