Okazuje się że tak, a wystarczy do tego tylko telefon z nawigacją satelitarną oraz odpowiednie oprogramowanie. Wiele spośród dostępnych aplikacji ma wersje darmowe i małe wymagania jeżeli chodzi o telefon. Choć oczywiście jeżeli oprócz GPS obsługuje on standardy Glonass i Galileo, to wyniki pomiarów będą dokładniejsze.

Działanie aplikacji

Aplikacja działa podobnie jak nawigacja satelitarna, rozbudowana o dodatkowe moduły służące do wykonywania różnych operacji na obszarze w którym się znajdujemy. Możliwości są zbliżone do specjalistycznych urządzeń np. do nawigacji turystycznej – dużo dokładniejszej od zwykłej samochodowej. Przykładem takich urządzeń mogą być produkty firmy Garmin np. eTrex czy GPSMAP.

Dodatkowe moduły umożliwiają np. wyszukiwanie działki znajdującej się w ewidencji np. poprzez wprowadzenie punktu, adresu lub numeru działki. Jednak to co interesuje nas najbardziej, to możliwość dodawania własnych punktów przy pomocy których będziemy mogli wyznaczyć obrys działki. To pozwoli nam na wyznaczenie długości linii utworzonych pomiędzy punktami jak i uzyskać informacji o powierzchni zaznaczonego obszaru. Rejestracja położenia urządzenia – naszego telefonu, z włączonym GPSem, pozwala na zarejestrowanie przebytej trasy (wyznaczanie krzywych) jak i zapisanie całości do pliku.

Przegląd popularnych aplikacji

Jedną z bardziej  znanych darmowych aplikacji jest Geoportal Mobile, dostępna zarówno dla posiadaczy telefonów z systemem: Android, iOS jak i Windows Phone. Najważniejszymi zaletami Geoportalu jest dostęp do danych przestrzennych OGC i rejestrów państwowych, jakie Główny Urząd Geodezji i Kartografii zdecydował się udostępnić.

Inną propozycją jest geoGPS, które można pobrać w wersji darmowej lub kupić (około 50 zł). Aplikacja jest dostępna na telefony z Androidem i Windows Phone. Ważną zaletą jest korzystanie zarówno z sygnału GPS jak i Glonass – który daje nieco lepszą dokładność. Aplikacja także daje nam dostęp do punktów w państwowych układach współrzędnych geodezyjnych.

Geo Dopłaty to aplikacja na Androida przygotowana specjalnie dla rolników. Dzięki prostemu interfejsowi i metodzie umożliwia bardzo sprawne przeprowadzenie pomiarów, prowadząc użytkownika przez kolejne etapy.