O tym jak trudno jest o odpowiednią aurę do wykonania zabiegów ochrony roślin świadczy chociażby tegoroczna wiosna – opóźnienia przede wszystkim w zastosowaniu herbicydów są właściwie w całym kraju. Przy wąskich oknach pogodowych liczy się przede wszystkim wydajność opryskiwania. Warto zatem przypomnieć o podstawowych czynnikach wpływających na nią.

 Do najważniejszych czynników wpływających na wydajność opryskiwania należą:

  • -Wielkość zbiornika opryskiwacza
  • -Prędkość jazdy
  • -Ilość wykorzystywanej wody na hektar
  • -Dostarczanie wody lub przygotowanej cieczy roboczej na pole

Jeśli chodzi o wielkość zbiornika, to oczywiście opryskiwacz często „jest jaki jest” i nie zmienia się go z dnia na dzień. Ważne jest maksymalne wykorzystanie sprzętu, który może być bardzo wydajny, ale nie zawsze eksploatowany „na 100 proc.”. Warto przede wszystkim zadbać o transport wody na pole. Jeśli to możliwe, jeszcze lepiej jest dostarczyć gotową ciecz roboczą. Wydajna pompa przepływowa (np. 2000 l/min.) pozwoli na przetransportowanie cieczy z beczki transportowej do zbiornika opryskiwacza.

- Warto pamiętać o tym, że podczas tankowania, opryskiwacz nie może być maszyną do filtrowania cieczy. Powinno się tutaj zastosować filtry o dużej przepustowości, zwłaszcza przy tankowaniu ze stacjonarnych zbiorników, gdzie z czasem potrafią się zbierać osady – mówi Paweł Miś ze sparcia technicznego firmy Horsch.

To co można zrobić dla zwiększenia wydajności opryskiwania praktycznie bez ingerencji w sprzęt, to zwiększenie prędkości jazdy i zmniejszenie ilości wody wykorzystywanej na hektar. Przeprowadzone w 2009 r. badania zagraniczne pokazują, że wielkość plonu roślin właściwie nie ulega zmianie przy zwiększeniu prędkości jazdy nawet dwukrotnie: z 8 do 16 km/h i zmniejszeniu zużycia cieczy roboczej z 200 do 100 l/ha.

Badania z 2010 r. potwierdziły to. Wykonano próby z prędkością od 8 aż do 24 km/h i ilością wody od 200 aż do zaledwie 67 l/ha (patrz zdjęcie).

Problematyczne przy tym pozostaje przede wszystkim to, że maszyna musi pozwolić na precyzyjne podanie tego środka, a więc bardzo równomierne prowadzenie belki nad łanem, oraz odpowiednia wysokość i rodzaj dysz dla równomiernego rozpylenia. Przy tak niewielkich ilościach cieczy bardzo ważne są również warunki pogodowe, a zatem również pora wykonywania zabiegu.

Podobał się artykuł? Podziel się!