PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak zwiększyć wydajność opryskiwania?

Autor: Karol Hołownia

Dodano: 24-05-2017 07:51

Tagi:

Ze względu na coraz trudniejsze warunki pogodowe, coraz trudniej trafić jest „w okno” kiedy można w optymalny sposób wykonać zabieg ochrony roślin. Tym bardziej liczy się szybkość wykonania zabiegu. Jak ją zwiększyć?O tym jak trudno jest o odpowiednią aurę do wykonania zabiegów ochrony roślin świadczy chociażby tegoroczna wiosna – opóźnienia przede wszystkim w zastosowaniu herbicydów są właściwie w całym kraju. Przy wąskich oknach pogodowych liczy się przede wszystkim wydajność opryskiwania. Warto zatem przypomnieć o podstawowych czynnikach wpływających na nią.

 Do najważniejszych czynników wpływających na wydajność opryskiwania należą:

 • -Wielkość zbiornika opryskiwacza
 • -Prędkość jazdy
 • -Ilość wykorzystywanej wody na hektar
 • -Dostarczanie wody lub przygotowanej cieczy roboczej na pole

Jeśli chodzi o wielkość zbiornika, to oczywiście opryskiwacz często „jest jaki jest” i nie zmienia się go z dnia na dzień. Ważne jest maksymalne wykorzystanie sprzętu, który może być bardzo wydajny, ale nie zawsze eksploatowany „na 100 proc.”. Warto przede wszystkim zadbać o transport wody na pole. Jeśli to możliwe, jeszcze lepiej jest dostarczyć gotową ciecz roboczą. Wydajna pompa przepływowa (np. 2000 l/min.) pozwoli na przetransportowanie cieczy z beczki transportowej do zbiornika opryskiwacza.

- Warto pamiętać o tym, że podczas tankowania, opryskiwacz nie może być maszyną do filtrowania cieczy. Powinno się tutaj zastosować filtry o dużej przepustowości, zwłaszcza przy tankowaniu ze stacjonarnych zbiorników, gdzie z czasem potrafią się zbierać osady – mówi Paweł Miś ze sparcia technicznego firmy Horsch.

To co można zrobić dla zwiększenia wydajności opryskiwania praktycznie bez ingerencji w sprzęt, to zwiększenie prędkości jazdy i zmniejszenie ilości wody wykorzystywanej na hektar. Przeprowadzone w 2009 r. badania zagraniczne pokazują, że wielkość plonu roślin właściwie nie ulega zmianie przy zwiększeniu prędkości jazdy nawet dwukrotnie: z 8 do 16 km/h i zmniejszeniu zużycia cieczy roboczej z 200 do 100 l/ha.

Badania z 2010 r. potwierdziły to. Wykonano próby z prędkością od 8 aż do 24 km/h i ilością wody od 200 aż do zaledwie 67 l/ha (patrz zdjęcie).

Problematyczne przy tym pozostaje przede wszystkim to, że maszyna musi pozwolić na precyzyjne podanie tego środka, a więc bardzo równomierne prowadzenie belki nad łanem, oraz odpowiednia wysokość i rodzaj dysz dla równomiernego rozpylenia. Przy tak niewielkich ilościach cieczy bardzo ważne są również warunki pogodowe, a zatem również pora wykonywania zabiegu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Emil 2017-05-25 08:21:06
  biorę X-mena i spryskiwacz jak marzenie. Nigdy nie zawiódł...
 • Tio 2017-05-24 17:28:55
  Chodzi mi glownie o przeswit ciagnika bo przy no zabiegu na klos zborze jest za wysokie by jechac tak szybko i go nie uszkodzac.
 • emek 2017-05-24 17:16:10
  ja robie z prędkościami do 12-14 km/h i wodą max.150 l/ha i jest ok. Jak jest belka dość ciężka to ma większą bezwładność i daje radę
 • Paweł 2017-05-24 15:30:36
  Kupić drugi opryskiwacz!
 • A.D 2017-05-24 14:37:36
  Takie badania dawno wykonano też w Polsce. W etykietach środków podana jest ilość cieczy użytkowej jak powinna być użyta do opryskiwania. Ponieważ środki należy stosować zgodnie z zapisem etykietowym należy odpowiedzieć na pytanie, czy zmniejszenie objętości cieczy nie będzie traktowane jako naruszenie prawa, co grozi mandatem
 • gruby 2017-05-24 14:02:30
  @Tio Przecie oni te badania robili jakimś wywalonym w kosmos samojezdnym opryskiwaczem, albo zestawem na wąskim wysokim kole. Dla przeciętnego polskiego rolnika wynika z tego tylko tyle, że se sam powinien poeksperymentować ze zmniejszaniem dawek i ewentualnie podnoszeniu prędkości... w każdym razie na pewno nie +50% -50% z marszu bo g... zrobi nie oprysk
 • Tio 2017-05-24 12:23:51
  Jedz na klos z predkoscia 15km/h tego co pod ciagnikiem nie trzeba bedzie juz mlocic
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!