Farmer: Jaki rodzaj słomy i w jakiej formie jest przez Państwa najchętniej skupowany?

Krzysztof Wankiewicz, firma Karol Kania i Synowie:

Skupujemy słomę pszenną, żytnią i pszenżytnią w formach wszelkiego rodzaju: baloty okrągłe, kostka, luzem… Kupujemy też słomą na tzw. pokosie, czy wykonujemy całą pracę związaną ze zbiorem słomy z pola, a więc prasowanie i transport. Wszystko zależy od tego, czy i w jaki sposób rolnik jest przygotowany do zbioru słomy. Po odbiór przyjeżdżamy na miejsce, bądź też może być dowieziona do nas przez rolnika. Mamy własny transport i załadunek i umawiamy się tylko gdzie mamy przyjechać i ustalamy termin.

Dlaczego kupowane są tylko te trzy rodzaje słomy?

Wynika to z technologii która jest stosowana przez nas do produkcji podłoży pod uprawę pieczarek. Inne rodzaje nie nadają się do tego typu produkcji.

Jak powinny być sprasowane baloty? Mocniejsze ubicie jest na pewno korzystniejsze – przynajmniej dla logistyki.

W zasadzie tak. Wynika to właśnie z tego, że korzystniejsze są warunki transportu – jest większa waga tej samej objętości towaru. Nie mniej jednak ze względów technologicznych, wolimy żeby towar był mniej sprasowany. Dlatego też cenimy słomę luźniejszą, bo taka struktura jest bardziej korzystna w dalszej obróbce. Zdajemy sobie jednak sprawę, że mocniej sprasowany towar to niższe koszty transportu i załadunku, mniej sznurka lub siatki… Podobnie jest ze sposobem owijania bel. Dla nas lepiej jest gdy balot jest owinięty sznurkiem, a dla rolnika zazwyczaj korzystniejsza jest siatka, ale nie robimy z tego problemu. Dostawcy płacimy wagę dostarczonej słomy.

Czy bardziej korzystne nie będzie prasowanie słomy w duże kostki zamiast okrągłych balotów?

Właśnie nie. Słoma w kostkach jest bardziej „zmęczona” – mocno sprasowana, połamana… Kompost pod uprawę pieczarek ma to do siebie, że musi być nazwijmy to „strukturalny”. Słoma powinna być jak najdłuższa i jak najbardziej zachowaną strukturą, a więc rurką. Prasy kostkujące mają to do siebie, że słomę łamią i niszczą wspomnianą strukturę. Nie mniej jednak ze względu na to że oprócz produkcji podłoży do pieczarek produkujemy także pellet ze słomy, tu słoma z kostki jest idealna. Dlatego do nas można przyjechać z każdym surowcem i my z każdym surowcem sobie poradzimy.