- Z powodu suszy ziarno jęczmienia się osypuje, dlatego rolnicy intensywnie przystąpili do pracy. Już widać, że plony tego gatunku będą niższe. Dodatkowo ziarno jest drobne, co zwiastuje niższą masę 1000 ziaren, a co za tym idzie obniżą się kolejne parametry jakościowe jak np. gęstość. Na polach występuje swoista mozaika, w jednej części jęczmień prezentuje się lepiej w innej gorzej – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Zaznacza też, że podobna sytuacja może mieć miejsce w wypadku innych gatunków zbóż. Z powodu bowiem niedoboru wilgoci podczas nalewania ziarna może ono być po prostu drobne i mieć niski MTZ.

Na Opolszczyźnie zwykle najwcześniej koszony jest jęczmień i tak jest i w tym roku. Rolnicy zaczęli go zbierać już 3 lipca w powiecie brzeskim. – Zebrano tam już 35 proc. areału jęczmienia, a średni plon wynosi obecnie 50 dt/ha. Z kolei na północy województwa w powiecie oleskim skoszono tylko 8 proc. powierzchni. Średni plon wynosi tam ok. 42 dt/ha, a maksymalnie zbierano 50 dt/ha – mówi nam dr Agnieszka Krawczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Maksymalny plon w wysokości nawet 80 dt/ha osiągnięto w powiecie namysłowskim. – W regionie tym zebrano już 15 proc. tego gatunku, a średni plon waha się w granicach 40-50 dt/ha – dodaje dr Krawczyk.

Dla porównania w roku ubiegłym na Opolszczyźnie żniwa zaczęły się 8 lipca, a średni plon jęczmienia wynosił wówczas 5,5 t/ha. Dlatego na chwilę obecną można powiedzieć, że plon jest w tym roku niższy.

Warto zaznaczyć sprawę związaną z tzw. dywersyfikacją. Na początku lipca zadzwonił do nas Czytelnik z województwa kujawsko-pomorskiego – region który dotkliwie ucierpiał z powodu suszy, z informacją o tym, że jęczmień się sypie i czy może go już kosić mimo iż w ramach dywersyfikacji powinien zbiór rozpocząć po 15 lipca.

Na szczęście jak pisaliśmy już wcześniej okazuje się, że dywersyfikację można kontrolować do 15 lipca, ale nie trzeba czekać na kontrolę i ryzykować osypania się zboża: o obecności uprawy mogą świadczyć pozostałości (np. ścierniska) znajdujące się na polu po zbiorze, pod warunkiem, że pozostałości te będą stanowiły wyraźnie widoczny dowód uprawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!