Prasa John Deere 623 MultiCrop była testowana przez redakcję Farmera w 2011 r. Teraz sprawdziliśmy, jak maszyna o tym samym oznaczeniu sprawuje się w jednym z gospodarstw po 2 latach użytkowania.

Wspomniany model prasy w gospodarstwie Romana Michalskiego z gminy Wartkowice pojawił się w 2013 r. Od tamtego czasu maszyna sprasowała około 6 tys. bel i co ważne nie odnotowała przy tym żadnej większej awarii.

John Deere 623 MultiCrop to stałokomorowa prasa, w której komorę prasowania tworzy siedem walców (w przedniej części komory) oraz łańcuch z poprzecznymi belkami (na tylnej klapie maszyny). Prasę z powodzeniem można zatem nazwać hybrydą – połączeniem konstrukcji walcowej z łańcuchowo-listwową. Decyduje to o szerokich możliwościach wykorzystania maszyny i z pewnością wpływa na dość dużą popularność tego modelu, szczególnie wśród gospodarstw hodowlanych, gdzie oprócz słomy formuje się bele sianokiszonki.

- Wybraliśmy model John Deere 623 głównie ze względu na jego prostą konstrukcję. Przedstawiciel handlowy zapewniał nas, że maszyna jest uniwersalna i teraz rzeczywiście mogę to potwierdzić – mówi syn właściciela gospodarstwa, który jest głównym operatorem zestawu.

W standardowym wyposażeniu prasy znajduje się podajnik rotorowy, który współpracuje z 14-nożową listwą docinającą. Wysuwanie noży odbywa się hydraulicznie (0 lub 14 noży). Oczywiście długość cięcia materiału można regulować, ale wymaga to wyjęcia pojedynczych noży z listwy

- Prasa jest naprawdę solidna i bardzo prosta w obsłudzw. Jedyną usterką w naszym przypadku jest mechaniczny licznik bel, który od początku użytkowania sprawia problem i często nie zlicza balotów. Nie ma to jednak znaczenia dla poprawnego funkcjonowania maszyny -  mówi Michalski.

Prasa John Deere 623 jest wyposażona w sterownik ELC Plus. Umożliwia on wybór sposobu owijania balotu (siatka lub sznurek), regulację liczby owinięć beli siatką, ustawienie rozkładu sznurka na środku oraz po prawej i lewej stronie balotu, przełączania w tryb sterowania owijaniem automatyczny bądź ręczny oraz wymuszenie cyklu owijania.