Zainteresowani zakupem kombajnów marki John Deere , będą mogli wkrótce poznać zmodernizowane serie W i T. Oficjalna premiera maszyn odbędzie się podczas listopadowych targów Agritechnica w Hanowerze. My mieliśmy okazję przyjrzeć się im nieco bliżej pod koniec czerwca br. podczas konferencji prasowej w Pamhagen w Austrii i nieopodal tuż za granicą z Węgrami – w zbiorze jęczmienia ozimego

Zmiany, jakie firma John Deere wdrożyła w kombajnach serii T, mają na celu przede wszystkim podniesienie wydajności pracy maszyn. Jak przekonują przedstawiciele firmy, modyfikacje mają zwiększyć wydajność zielonych maszyn żniwnych nawet o 15 proc.

To sporo, jak na „zaledwie” modyfikacje istniejącej serii. Jednak przyglądając się dokładniej nowym rozwiązaniom, nietrudno zauważyć, że nie są to zmiany „kosmetyczne”, a rzeczywiście gruntowna modernizacja. Na unowocześnienie kombajnów firma wydała 45 mln euro.

Jedną z najważniejszych zmian w kombajnach serii T jest zwiększenie aktywnej separacji ziarna. Pierwsza zmiana w tym zakresie dotyczy zwiększenia o 8 stopni kąta opasania bębna młócącego. Średnica 10-cepowego bębna (0,66 m) nie uległa zmianie.

Zwiększona została za to średnica bębna nasiębiernego, który ma teraz 0,5 m, zamiast dotychczasowego 0,42 m. Zadaniem bębna nasiębiernego jest przeniesienie masy z bębna młócącego na separator palcowy. Wzrost średnicy ma zapewnić jeszcze łagodniejsze  przeniesienie materiału, co wpływa na jakość ziarna i słomy, a także ogranicza zapotrzebowanie na moc.

Kolejną modyfikacją w układzie oddzielającym pozostałości ziarna ze słomy, jest zwiększenie bębna separatora palcowego z 0,66 do 0,8 m. Pod separatorem znalazł się również nowy ruszt z większą liczbą otworów dla zwiększenia efektywności pracy zwłaszcza podczas zbioru wilgotnej i ciężkiej masy. Powierzchnia rusztu wzrosła o 21 proc.

Wszystkie powyższe zmiany spowodowały zwiększenie powierzchni aktywnej separacji z 2,8 do 3,3 i z 3,6 do 4 m2 odpowiednio dla kombajnów 5- i 6-wytrząsaczowych.

Zupełnie na nowo zaprojektowany został układ czyszczący. Sita są teraz wykonane z aluminium. To pozwoliło zwiększenie ich powierzchni – do 6,3 m2 dla maszyn 6-wytrząsaczowych i 5,2 m2 – dla 5-wytrząsaczowych. Na tę chwilę to największa powierzchnia czyszczenia na rynku.