Silnik
Kombajn rosyjskiego producenta wyposażony jest w silnik Cummins o mocy 380 KM i pojemności 8.9 l. Model pokazowy nie był wyposażony w system SCR, a i tak spełniał wymogi emisji spalin Tier 4. Jednak jak dowiedzieliśmy się od Marcina Kędzierskiego z działu sprzedaży maszyn rolniczych firmy Lupus, która jest oficjalnym dilerem marki Rostselmash, wszystkie nowe maszyny będą już prawdopodobnie w SCR wyposażone by spełniać nowe co raz to ostrzejsze wymogi odnośnie emisji spalin.

System omłotu TETRA Processor
Kombajn RSM 161 wyposażony został w unikalny system omłotu Tetra Processor, w którym umieszczono elastyczne klepisko z automatyczną, elektryczną regulacją szczeliny klepiska na całej powierzchni omłotu.

Cały system składa się z czterech bębnów o szerokości 1650 mm. Masa z podajnika pochyłego trafia najpierw do głównego bębna młócącego o średnicy 800 mm, skąd następnie jest przekazywana przez drugi pośredni bęben rozdzielający do trzeciego separatora o średnicy 750 mm.
Dalej wymłócona słoma za pomocą odrzutnika trafia na wytrząsacze. Duża powierzchnia omłotu czterech bębnów, wynosząca 3,3 m2 pozwala maszynie zebrać do 45 t ziarna na godzinę – takie są dane producenta. Z ust obecnych na pokazie dystrybutorów marki Rostselmash dowiedzieliśmy się, że wydajność nie powinna spaść poniżej 35 t/h

Wrażenia z pola
Kombajn nie miał na pokazach przed sobą zbyt wielkiego wyzwania, koszona pszenica była dość rzadka, dlatego też mimo faktu posiadania zespołu żniwnego o szerokość 9 m bez większych problemów rozpędzał się do prędkość ponad 10 km/h.

Przy sporej prędkości mogliśmy z miejsca pasażera w kabinie docenić działanie systemu synchronizacji prędkości kombajnu z prędkością motowidła oraz system kopiowania podłoża, który sam dba o wysokość hederu i poziomuje go również poprzecznie. Wspólne działanie obu tych systemów odbywało się było bez zarzutu pozytywnie wpływając na komfort koszenia, bo zdecydowanie odciążało operatora.

Warto wspomnieć, że, mimo iż cięte zboże było wilgotne, ponieważ po deszczach, które przeszły nad okolicą w poprzednich dniach wilgotnościomierz wskazywał na około 30% wilgotności, kombajn nie miał problemu z wymłóceniem i wyczyszczeniem plonu.