Według danych IBRM Samar, w kwietniu br. zarejestrowano 726 nowych ciągników rolniczych, podczas gdy w marcu liczba ta opiewała na 882 szt. W porównaniu do poprzedniego miesiąca spadek jest znaczący, ale wynik i tak dobrze wypada na tle dwóch pierwszych miesięcy tego roku, gdzie zarejestrowano 513 (styczeń) i 529 (luty) ciągników. 

Choć wynik kwietniowy nie jest imponujący, to w opinii wielu dystrybutorów maszyn zainteresowanie nowym sprzętem rośnie i handlowcy mają coraz więcej zamówień. Wpływ na to mają m.in. takie czynniki jak uruchomienie naboru wniosków z kilku działań PROW oraz wyższe ceny płodów rolnych: zbóż, mleka i mięsa (przede wszystkim żywca wieprzowego). 

Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjnie ciągniki w zakresie mocy 70-100 KM, które stanowią 43-proc. odsetek wszystkich zarejestrowanych w kwietniu ciągników.

Duży spadek sprzedaży ciągników odnotowuje się na rynku wtórnym. Z rekordowego marca z wynikiem 2110 szt., liczba rejestracji spadła do 1493 ciągników w kwietniu. To można powiedzieć wynik sezonowości sprzedaży w tym segmencie. Najwięcej traktorów sprzedaje się tutaj w miesiącach zimowych do marca włącznie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!