Multifarmer 40.7 jest kolejną generacją ładowarek teleskopowych wyposażonych w tylny układ zawieszenia narzędzi i WOM (mechaniczny 540/1000 obr./min), które firma Merlo produkuje już od 15 lat. Nowy model to m.in. mocniejszy silnik czy przestronniejsza, amortyzowana hydropneumatycznie kabina. Ale to nie wszystko co ta maszyna oferuje użytkownikowi.

Sercem ładowarki jest silnik Deutz o mocy 156 KM, co jak informuje producent czyni ją najmocniejszą maszyną w swojej kategorii. Tak mocną jednostkę napędową zamontowano, aby ładowarka jeszcze lepiej radziła sobie z podłączanymi do niej maszynami.

Podczepiane do niej kolejno podczas prezentacji 3-metrowa kosiarka, 4-karuzelowy przetrząsacz, jednokaruzelowa zgrabiarka czy też stałokomorowa prasa belująca nie zrobiły na maszynie żadnego wrażenia i radziła sobie z nimi w czasie pracy bez najmniejszego problemu.

Tylny podnośnik z systemem EHR i udźwigiem na poziomie 7 ton sprawia, że maszyna poradzi sobie również ze sporo cięższymi maszynami niż te prezentowane w czasie pokazu. Stabilności pracy z nimi sprzyjać będzie również duża masa ładowarki, która wynosi 8,5 t.

Należy w tym miejscu wspomnieć także o wysokości podnoszenia na którą możemy wysunąć ramię teleskopowe- wynosi ona 6,8 m a masa podnoszonego ładunku to 4 t.

Ładowarka tak jak wszystkie maszyny Merlo jest wyposażona w hydrostatyczny układ przeniesienia napędu. Przekładnia składa się z dwóch silników hydrostatycznych, które są zasilane pompą hydrauliczną. Przy niskich prędkościach działają obydwa silniki, a w trakcie transportu jeden jest wyłączany. Dla zasilania podnośnika zastosowany jest oddzielny obwód hydrauliczny.

Hydrostatyczny napęd może w opinii niektórych użytkowników budzić obawy o przegrzewanie się całego układu podczas pracy, ale jak zapewnia Krzysztof Sadowski z firmy Merlo, zastosowanie dwóch oddzielnych pomp hydraulicznych - jednej służącej do napędu maszyny, a drugiej odpowiedzialnej za podnoszenie i wysuw ramienia, ma tego rodzaju problemy wyeliminować. 

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Multifarmerze 40.7 jest także hydrauliczny system korekty nachylenia wbudowany w podwozie, który umożliwia operatorowi korektę nachylenia maszyny względem podłoża.

Pracując z osprzętem (łyżka, widły itp.) docenimy również oferowany standardowo system CDC, który rozpoznaje rodzaj dołączonego narzędzia i określa właściwy tryb działania w oparciu o specjalne wykresy obciążenia. Ponadto system dba o to, by wykonywane manewry nie zagroziły stabilności ładowarki i w razie potrzeby interweniuje blokując wysięgnik i uniemożliwia wykonanie dalszych obciążających ruchów.

Podobał się artykuł? Podziel się!