Opryskiwacz John Deere R4050i Power Spray z karbonową belką to jeden z tegorocznych hitów na stoisku marki John Deere podczas targów Agro Show. 36-metrowa, czarna belka została pokazana w pełnej okazałości na robiącej duże wrażenie ekspozycji maszyn amerykańskiego koncernu.

Karbonowa belka wykonana z włókna karbonowego ma być przede wszystkim 6 razy mocniejsza od stali.

- Jest to udowodnione, testy przeprowadzała zarówno nasza fabryka jak i firmy zewnętrzne. Oprócz tego że jest 6 razy mocniejsza od stali, jest około 5,5 razy od niej lżejsza. Ponadto nie podlega procesowi korozji - mówi Bogdan Kazimierczak, specjalista ds. produktu z John Deere Polska.

Dzięki lekkiej belce, producent mógł zastosować większy zbiornik na ciecz roboczą - 5 tys. l zamiast 4 tys. l, przy podobnej masie całkowitej maszyny. Masa opryskiwacza to 11,5 t (z pustym zbiornikiem).

Kolejny atut jaki maszyna zyskuje dzięki innowacyjnej belce to możliwość pracy z większymi prędkościami.

- Dotychczas prędkość roboczą mieliśmy ograniczoną do 20 km/h. Opryskiwacz z tą belką może pracować z prędkościami do 30 km/h i takie prędkości stosuje się w Ameryce Południowej - przekonuje Bogdan Kazimierczak.

Opryskiwacz R4050i będzie dostępny wyłącznie z belką karbonową na razie wyłącznie o szerokości 36 m. Ale jeśli ktoś będzie chciał maszynę wyposażoną w tradycyjną belkę polową, będzie mógł zdecydować się na nowy model R4040i Power Spray, w którym dostępne będą belki stalowe w szerokościach od 24 do 36 m.

Co jeśli karbonowa belka ulegnie uszkodzeniu? Producent przewiduje w takim przypadku skorzystanie z zestawu naprawczego, którego zasadniczym elementem są specjalne obejmy wykonane z włókna węglowego. Są one sklejane z miejscem uszkodzonym i dodatkowo nitowane.

- Fabryka podaje, że belka w miejscu takiej naprawy jest bardziej wytrzymała niż w pozostałej części gdzie nie została uszkodzona - mówi specjalista z John Deere.

W standardzie maszyny znalazł się  m.in. automatyczny system prowadzenia AutoTrack, odbiornik StarFire 6000 z darmowym sygnałem SF 15 cm korzystający z satelit systemu Glonass i GPS z możliwością wykupienia dokładnego sygnału RTK (2-3 cm). Co ciekawe, użytkownik będzie też miał w cenie maszyny możliwość korzystania z pomocy JD Link, który umożliwia zdalną kontrolę maszyny i uzyskanie wsparcia serwisowego.