Wybór właściwej łuparki to nie jest taka prosta sprawa, zwłaszcza gdy nie chcemy wydać kroci a mieć narzędzie, które posłuży co najmniej kilka sezonów. Jednak koszt to jedno a drugie to bezpieczeństwo podczas pracy. Na rynku można spotkać wiele rozwiązań kosztujących kilkaset złotych, różniących się od siebie w niewielkim stopniu – pochodzenia dalekowschodniego, o dość dyskusyjnej jakości. Począwszy od słabego zabezpieczenia podczas łupania, przez zbyt mało sztywne ramy na szybko wycierających się elementach roboczych kończąc.

 Na co zwrócić uwagę?

 Producenci narzędzi (nie tylko łuparek) często podają parametry, których znaczenie jest marginalne, za to ich obecność na pudełku będzie kusiła wysokimi wartościami. W przypadku łuparek do takich parametrów można zaliczyć np.: hałaśliwość pracy – sam proces łupania drewna jest dość głośny, zaś w przypadku napędu realizowanego przy pomocy silnika spalinowego czy ciągnika sama hałaśliwość pracy łuparki będzie najmniejszym zmartwieniem, dobrze jest zainwestować w dobre ochraniacze na uszy. Kolejnym parametrem z gatunku ładnie się prezentujących będzie prędkość obrotowa – zwykle mierzona jest bez obciążenia, a więc nie bardzo można ją odnieść do faktycznych warunków pracy, te bowiem będą zależały od sprawności i mocy zastosowanego napędu, typu drewna itd. A zatem na co zwracać uwagę? Poza tak prozaicznymi rzeczami jak rodzaj napięcia zasilającego długości przewodu lub paliwa i pojemności zbiornika, warto sprawdzić jakie kłody będzie można łupać, czyli jakie są wymiary przestrzeni roboczej i wybrać takie jakie będą pasowały do naszych potrzeb. Czasem watro wybrać nieco większą łuparkę by nie okazało się, że i tak musimy ciąć przygotowane kłody na mniejsze kawałki a łuparka stoi bezczynnie. Ważnym parametrem jest maksymalna siła nacisku, to od niej zależy jak twarde drewno będzie można przełamać. Jednak siła to nie wszystko, wydajna łuparka musi mieć także dobrej jakości świder (lub klin – warte uwagi są zwłaszcza modele z możliwością jego wymiany), bez którego można zapomnieć o pełnym wykorzystywaniu możliwości narzędzia.

Przegląd łuparek

 Łuparki można podzielić ze względu na rodzaj napędu (elektryczne, spalinowe, ciągnikowe), a także sposobu w jaki wykonywana jest praca: wkręcanie stożka w drewno, łupanie na klinie realizowane przy pomocy siłownika hydraulicznego lub mechanizmu korbowo-wodzikowego, a także na warianty poziome i pionowe.

 Najtańsze łuparki, sprzedawane w sieciach sklepów budowlanych, często pod własnymi markami (Meec, Lider, Atika, Bass, kupimy już za około 500-700 zł do 1000-1200 zł, w zależności od aktualnej promocji. Są to zwykle łuparki o napędzie elektrycznym, zasilane prądem jednofazowym o umiarkowanych mocach rzędu 0,7-2 kW, które pozwolą na łupanie niezbyt grubych i długich kłód (20-25 cm średnicy i długości maksymalnej około 40 cm).