Doścignięcie ideału bywa trudne, zwłaszcza w technice. Nie mniej coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty miniładowarki ze sterowaniem burtowym mając na uwagę niepodważalny sukces maszyn Bobcat. Popyt na tego typu maszyny stale rośnie, zatem i holenderski Giant, od niedawna obecny także w Polsce, nie mógł przejść obojętnie wobec tego zagadnienia.

 W ofercie firmy znajdziemy oczywiście typowe ładowarki kołowe: przegubowe i teleskopowe. W tym artykule postanowiliśmy jednak skupić się na maszynach sterowanych burtowo.

Obecnie Giant, może zaproponować swoim klientom trzy mini-, lub właściwie mikroładowarki serii SK, różniące się głównie napędem i masą, bowiem to co w ładowarkach najistotniejsze, czyli maksymalna masa podnoszonego urobku, jest stała i dla każdej z maszyn wynosi 230 kg. Jako ciekawostkę można dodać, że już w 2017 roku, holenderska firma ma zamiar wprowadzić także wersję w pełni elektryczną. Co jest w pełni zrozumiałe przy tego typu maszynach.

 Najmniejsza z dieslem

 Model 251 D jest najcięższy (810 kg) i dysponuje najmocniejszym silnikiem. Do napędu posłużył japoński silnik Kuboty (model D902), trzycylindrowy o mocy maksymalnej 24 KM, który napędza przekładnię hydrostatyczną (cztery motory Parkera) i hydraulikę siłową.

O dystrybucję mocy nie trzeba się martwić, wszystko jest sterowane automatycznie tak jak to ma miejsce w małych ciągnikach. Poza tym prędkość maksymalna jazdy wynosi 8 km/h (opcjonalnie można ją zwiększyć do 11 km/h).

 Jednak to nie prędkość czy dzielność terenowa mają być atutami tej maszyny, a jej niebywała zwrotność, która sprawa, że maszyną można wjechać do niemal każdego pomieszczenia. Szerokość całkowita to zaledwie 920 mm, zaś długość bez założonego narzędzia to 1371 mm. Nic dziwnego, że wiele firm budowlano-remontowych zaczyna inwestować w tego typu maszyny, zwłaszcza, że mało kto potrafiłby wynieść za jednym zamachem 230 kg gruzu lub innego materiału.

 Również w obrębie obejścia, mały Giant mógłby znaleźć wiele zastosowań, od pracy w chlewniach czy oborach, przez prace porządkowe po zadania budowlane. Liczba dodatkowych narzędzi i osprzętu przeznaczonego dla tego typu maszyn stale rośnie.