1 grudnia br. firma Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak hucznie świętowała jubileusz 40-lecia swojej działalności. Uroczysta gala uświetniona pokazem akrobatycznym, koncertami znanych artystów i zespołów, została połączona z otwarciem nowej części fabryki przy istniejącym zakładzie w Brześciu Kujawskim.

Nowa hala produkcyjna ma 12 tys. m2 i znalazły się w niej takie części jak: nowoczesna malarnia proszkowa, magazyn stali, magazyn wysokiego składowania, biura konstrukcyjne i sklep rolniczy. To największa dotychczas taka inwestycja Krukowiaka. Dobudowana hala powstawała przez ostatnie trzy lata - kolejno dostawiane były poszczególne moduły, bo i potrzeby do rosnącej produkcji szybko okazywały się  coraz większe. 

Dzisiaj firma zatrudnia ponad 300 osób, eksportuje swoje produkty do 40 krajów, a roczna produkcja samych opryskiwaczy przekracza 1300 szt. A początek temu przedsięwzięciu 40 lat temu dał jeden człowiek i przydomowy warsztat.

Historia firmy zaczęła się w 1977 r. kiedy Janusz Borkowski - założyciel firmy - wrócił z wojska i przejął gospodarstwo po rodzicach. Chciał je rozwijać, a do tego potrzebne mu były maszyny, których w ówczesnym czasie był ogromny deficyt, a i nie dało się ich kupić "od ręki" - trzeba było czekać na przydział nawet kilka lat. 

Rolnik zaczął od napraw i modernizacji maszyn i narzędzi już istniejących na potrzeby własne i okolicznych rolników. W 1979 r. powstał pierwszy opryskiwacz. Konstrukcja okazała się bardzo udana, a sąsiedzi widząc finalny produkt zaczęli składać zamówienia. Produkcja  zaczęła nabierać skali i w 1987 r. właściciel dokonał formalnego zarejestrowania działalności w Redczu Krukowym i tak narodziła się marka "Krukowiak".

-Nie mogłem dostać przewodów do opryskiwaczy, pomp i innych elementów. Jeździłem po zakładach, POM-ach maluchem i kupowałem różne rzeczy - wspomina Janusz Borkowski.

Z początkiem lat 90. rozpoczęła się produkcja maszyn do zbioru cebuli, a pod koniec lat 90. m.in. - po wykupieniu upadającego zakładu Agromet-Pionier w Strzelcach Opolskich - również sprzętu do zbioru ziemniaków.

Do kamieni milowych w rozwoju firmy należało przeniesienie w latach 2000-2001 zakładu z Redcza Krukowego, gdzie brakowało już miejsca, do zakupionych budynków po byłym POM. Tam też została przeniesiony montaż maszyn do zbioru warzyw ze Strzelc Opolskich.  W tym czasie powstały też pierwsze, samojezdne opryskiwacze Herkules.