Rekordowe prasowanie słomy miało miejsce w Klein Oschersleben (Saksonia-Anhalt) 12 sierpnia br. Operatorem „rajdowego" zestawu maszyn był Ewald Vehring, nauczyciel techniki rolniczej w instytucji edukacyjnej DEULA Freren. Prasowanym materiałem była słoma pszenicy z 35-hektarowego pola.

Bicie rekordu rozpoczęło się o godz. 12.05 i zakończyło dokładnie po 60 minutach. Parametry ustawienia prasy były następujące: średnica balotów 1,25 m, maksymalna gęstość sprasowania, trzy owinięcia siatką. Po godzinnej pracy maszyny, licznik balotów pokazał wynik 149 balotów, czyli 2,5 balotów na minutę. Wyliczono, że w ciągu godziny prasa przerobiła 28 ton słomy pszennej.

- Ta jedna godzina była czystym stresem, nawet dla tak bardzo doświadczonego kierowcy prasy jak ja - uważa Vehring (Vehring ustanawiał też wcześniej rekordy). - Po pół godziny jazdy spojrzałem po raz pierwszy na licznik balotów i wówczas miałem już 7 balotów przewagi nad starym rekordem. Była to chwila, kiedy po raz pierwszy pomyślałem, że dzisiaj pobijemy nowy rekord świata - dodaje zadowolony.

Podobał się artykuł? Podziel się!