W dniach 13 – 14 czerwca na placu oraz na polach otaczających ODR w Poświętnem k/Płońska odbyły się XVI Mazowieckie Dni Rolnictwa połączone z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników, choć obecna sytuacja w rolnictwie przedstawia się nieciekawie. Nna polach sucho i plony zagrożone, ceny zbóż na niskim pułapie, ceny mleka od początku roku spadły, a kary za przekroczenie kwot mlecznych w poprzednim sezonie obciążą budżety producentów w latach przyszłych. Co więc skłania zwiedzających do tak licznego udziału w tej imprezie?

Teren targów można umownie podzielić na 3 części, różniące się pokazywaną na nich ofertą. Pierwsza to plac z rękodziełem, roślinami ozdobnymi, słodyczami, lokalnymi specjałami. Ten plac jest dosłownie oblegany – rolnicy i ich domownicy mieszają się z mieszkańcami miasta Płońska i osobami posiadającymi w pobliżu działki rekreacyjne. Wszyscy oni kupują w Poświętnem rośliny i inne wyposażenie do swoich działek czy domów.

Druga część wystawy to plac z maszynami oraz namiotami firm oferujących inny asortyment niż maszynowy, ale też związanych z rolnictwem. W tej części targów znajdują się zarówno sprzedawcy maszyn i części do nich, jak też stoiska salonów samochodowych, producentów pokryć dachowych, wydawców prasy rolniczej, instytucji samorządowych czy państwowych – ogółem ponad 300 firm i instytucji.

Osobna część zajęta jest przez wystawców zwierząt – bydła, świń i koni biorących udział w konkursach na czempiony wystawy. To także bardzo zatłoczona część wystawy.

Wreszcie trzecia część to prawie 20 hektarowe pole na którym utworzono 381 (!) poletek pokazowych prezentujących zarówno różne odmiany roślin w tych samych warunkach jak i reakcje pojedynczej odmiany na zróżnicowane sposoby nawożenia, ochrony chemicznej czy reakcji na przedplon albo uprawę w monokulturze.

Powody dla których tak wiele osób zjeżdża do Poświętnego są różne. Pomijając osoby, które kupują iglaki na swoje działki, do czego Poświętne się bardzo dobrze nadaje ze względu na bogaty asortyment tego towaru, Mazowieckie Dni Rolnictwa są przede wszystkim świetną okazją do zdobycia wiedzy. Najwięcej okazji do nauki jest na polach doświadczalnych, gdzie można porozmawiać z fachowcami od nawożenia, ochrony i doboru odmiany zależnie od stanowiska.