- Uzyskany rezultat pokazuje możliwości siewnika Tempo pracującego z wysoką precyzją przy naprawdę dużej prędkości - mówi Lars Thylén, szef produktu Väderstad.

Siew został przeprowadzony 24 kwietnia br. Śrenia prędkość przejazdu roboczego to 18 km/h. Producent podaje, że taki wynik wysiewu daje wzrost wydajności każdej z ośmiu sekcji o 42 proc. w stosunku do oficjalnego rekordu świata przeprowadzonego za pomocą 24 rzędowego siewnika konkurencyjnej firmy.

Wyliczenie jest jednak czysto teoretyczne i rekord świata w siewie kukurydzy pozostaje ciągle w rękach firmy Horsch i Claas, które ustanowiły go 28 kwietnia 2012 r. 24-rzędowym siewnikiem Maestro 24.70 SW z ciągnikiem Xerion 5000. W przeciągu 24 godzin obsiane i nawiezione zostały wtedy dwa pola o łącznej powierzchni 448,29 ha. Wyczyn firmy Väderstad można zatem uznać jako rekord w siewie kukurydzy ale siewnikiem 8-rzędowym.

Próba bicia rekordu Väderstad rozpoczęła się 24 kwietnia o 10:50 i zakończyła 24 godziny później. Wynik został ustalony na polach niedaleko Kijowa, gdzie występuje bardzo urodzajny czarnoziem. Siew był monitorowany i kontrolowany przez Ukraiński Instytut Certyfikacji Maszyn Rolniczych.

Pola zostały obsiane w ilości 85 000 nasion na hektar na głębokości 5,2 cm, a nawozy zastosowano w ilości 130 kg na hektar. - Jestem bardzo dumny z zespołu profesjonalistów, którzy przyczynili się do ustanowienia tego rekordu oraz pracy operatorów - mówi Vitaliy Filatov, dyrektor generalny Väderstad na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!