Decydujące znaczenie w przygotowaniu gleby pod rzepak i zboża ozime mają uprawki pożniwne i przedsiewne. Zaniechanie tych pierwszych może okazać się dużym błędem. Uprawa pożniwna jest niezbędna, ponieważ zapobiega utracie wilgoci z gleby, umożliwia kiełkowanie nasion chwastów, przerywa rozwój chorób i szkodników. Uprawa przedsiewna natomiast ma umożliwić prawidłowy wysiew nasion, kiełkowanie i rozwój zasianych roślin. Umiejętnie wykonana uprawa zasadnicza ułatwia wykonanie uprawy przedsiewnej. Warto podkreślić, że zwłaszcza na glebach zwięźlejszych, przy niedoborach opadów w miesiącach letnich, zrobienie orki siewnej pod rzepak lub pszenicę ozimą okazuje się możliwe tylko wtedy, gdy wcześniej wykonano uprawki ścierniska.

Orka siewna
Najlepiej zrobić ją w wąskie skiby na głębokość mniej więcej 20 cm, za pomocą pługu bezzagonowego ze zmienną szerokością orki, w zakresie 30–55 cm na jeden korpus. Pług taki umożliwia nie tylko dostosowanie oporów orki do mocy ciągnika, ale też stosowanie odpowiedniej szerokości skib dla danego rodzaju orki. Dzięki temu podczas orki możemy stosować wąskie skiby, a zapas mocy wykorzystać na pokrycie oporów narzędzia doprawiającego ciągniętego za pługiem. Gleba po orce siewnej jest spulchniona – przyrost objętości dochodzi nawet do 60 proc., co wydłuża czas jej naturalnego osiadania. W wypadku krótkich okresów agrotechnicznych konieczne jest wgłębne ugniecenie i pokruszenie gleby. Można to zrobić już podczas orki za pomocą współpracujących z pługiem narzędzi doprawiających.

Na kruszących się glebach lekkich i średnich wykorzystujemy np. zestaw zgrzebeł, sprężystych włók segmentowych i zestawy wałów strunowych, rurkowych. Dobrym narzędziem doprawiającym będzie zestaw wału Campbell z płozą lub sprężystym zgrzebłem. Lekkie agregaty doprawiające instaluje się na ramie pługa. Dzięki specjalnej konstrukcji można regulować wielkość ich dociążenia.
Na glebach zwięzłych i ilastych zalecany jest zestaw wałów Campbell + Crosskill. Pierścienie typu Campbell wnikają w głąb gleby i zagęszczają ją, a wał Crosskill dodatkowo ugniata i rozbija bryły, wyrównując przy tym pole. Wały zagęszczająco-doprawiajace glebę można instalować także na przednim TUZ ciągnika (wał jest hydraulicznie wychylany w stronę zaoranego pola). Ponadto takie rozwiązanie poprawia rozkład masy na obu osiach ciągnika, ułatwia omijanie przeszkód na polu i manewrowanie na uwrociach. Doprawianie roli podczas orki daje korzyści agrotechniczne i zmniejsza nakłady ponoszone na uprawę gleby. Można to jednak zrobić tylko wtedy, gdy ciągnik ma wystarczający zapas mocy i siłę uciągu, aby pokonać opór stawiany przez narzędzie dodatkowe.