Każda sekcja ma określone zadanie do wykonania. Jakość jej pracy wpływa bezpośrednio na efektywność kolejnej sekcji jak i całej maszyny. Agregaty uprawowe o solidnej i wytrzymałej konstrukcji mogą w znaczny sposób obniżyć koszty produkcji. Jak? To proste: oszczędność czasu, zmniejszenie liczby przejazdów roboczych, oszczędność paliwa. Skoro w jeden zestaw łączy się talerze uprawowe, włóki wały doprawiające, to dlaczego nie dodać do tego siewnika?

Zestaw do wyboru

Istnieje kilka możliwości klasyfikacji tych maszyn począwszy od przeznaczenia, warunków, w jakich urządzenie będzie pracować (glebowe, klimatyczne), powierzchni pola, systemu wysiewu i głównych zasad budowy (m.in. agregaty uprawowo-siewne ze zbiornikiem z przodu ciągnika, siewniki nabudowane na agregatach uprawowych).

Warunki glebowe mogą być bardzo różne. Począwszy od gleb lekkich i piaszczystych, przez pola kamieniste, na glinach kończąc. W zależności od rodzaju gleby stosuje się inne maszyny. Tak samo jest w wypadku agregatów uprawowo-siewnych. Na mało wymagających glebach stosuje się najczęściej agregaty bierne zębowe. Jest to połączenie siewnika z popularnym kultywatorem z zębami sprężynowymi, najczęściej poprzedzonego włóką i wałem doprawiającym (w wypadku gleb lekkich to zwykle wał strunowy). Cięższe warunki glebowe wymagają od maszyny znacznie więcej. Zwykle są to urządzenia cięższe, o masywniejszej konstrukcji. W agregatach biernych występują sekcje talerzowe spełniające główną rolę uprawową. Na glebach zakamienionych istotne okazują się zabezpieczenia przeciążeniowe. Stosowane są również z powodzeniem zestawy z broną aktywną (wirnikową bądź rotacyjną). W zależności od warunków wykorzystuje się również różnego rodzaju redlice wysiewające.

Inny czynnik, który bierze sie pod uwagę przy wyborze maszyny, to powierzchnia uprawianego pola. Maszyny o bardzo dużych szerokościach roboczych (8, 9, 12 m) są najbardziej wydajne, ale gdy pracują na odpowiednio dużych areałach. W mniejszych gospodarstwach znacznie lepiej sprawiają się maszyny węższe. Na szczęście tutaj oferta producentów jest bardzo szeroka. Przykładowo agregaty Amazone to maszyny o szerokości: 2,5, 3, 4, 5, 6, 8, 9 i 12 m. Podobnie bogatą ofertę mają inne firmy.