Podczas targów Polagra Premiery można było zobaczyć motoszybowiec, którym firma się posługuje w wykonywaniu zdjęć. Urządzenie jest zasilane akumulatorami , ma rozpiętość skrzydeł 3,7 m i waży 6,5 kg (udźwig 1 kg). Czas lotu samolotu to około 90 minut. Michał Zachwieja, prezes zarządu z firmy Novelty mówi, że jest możliwość wydłużenia czasu pracy samolotu, ale obecne parametry są w zupełności wystarczające.

Zaletą samolotu jest m.in. to, że lata w warunkach dużego wiatru - do 10 m/s. Jego prędkość przelotowa waha się na poziomie 16 m/s.

- Za pomocą tego systemu tworzymy ortofotomapy w świetle widzialnym oraz wykonujemy obrazy w bliskiej podczerwieni. Światło widzialne pozwala nam wykonać zdjęcia całego pola, które są następnie obrabiane za pomocą specjalnego programu i tworzona jest zgeotagowany plik mapy, w tym również tworzony jest model przestrzenny. Zdjęcia z kamery podczerwonej (spektralnej) są wykorzystywane do analizy odżywienia azotowego roślin - wyjaśnia Zachwieja.

Samolot jest częścią większego przesięwzięcia. Na podstawie pomiarów, uzyskane dane są wykorzystywane w programie Agroobserwator. Wyniki są zapisywane w plikach, które można wykorzystać do precyzyjnego nawożenia azotem, tym samym optymalizując i ograniczając zużycie nawozów azotowych. Rozwiązanie zostało nagrodzone medalem targów Polagra Premiery.

- Z usług korzystają w tej chwili przede wszystkim duże przedsiębiorstwa rolne, hodowcy nasion, oraz dysponujący zróżnicowanym terenem. Wszędzie tam gdzie teren jest pofałdowany - tam różnice w zawartości składników na polu są bardzo duże.- mówi przedstawiciel Novelty

Technologia może służyć również do szacowania szkód spowodowanych warunkami atmosferycznymi lub przez dziką zwierzynę, obserwacji wilgotności pól, zastoisk wodnych itp. Spore zainteresowanie wzbudza u firm ubezpieczających uprawy.

Usługa firmy Agrocom polega na wykonaniu zdjęć danego obszaru, obróbce i analizie zdobytych informacji. Usługobiorca dostaje plik z mapą i zapisany w formie, która może być wykorzystana przez terminal rozsiewacza do precyzyjnego nawożenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!