Tegoroczne XX Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech 2014 okazały się rekordowe pod wieloma względami. Swoje produkty zaprezentowało ponad 600 firm, a i liczba odwiedzających okazała się nieprzeciętna. Dane organizatorów mówią o absolutnym rekordzie - 58,5 tys. gości. Coraz lepszą renomę Targi Kielce zawdzięczają m.in. rozbudowującej się infrastrukturze. W tym roku na gości Agrotechu czekało nowe Centrum Kongresowe na 1000 osób, parking wielopoziomowy na pół tysiąca aut, zachodni terminal wejściowy i drogi dojazdowe z bezkolizyjnym zjazdem ze stron Krakowa, Warszawy i Łodzi.

Z całą pewnością odwiedzający targi w poszukiwaniu ofert maszyn i najnowszych rozwiązań techniki rolniczej nie są zawiedzeni. Branżowa oferta była bardzo bogata. Niemożliwe jest zaprezentowanie wszystkiego na łamach gazety, postanowiliśmy więc przedstawić przynajmniej kilka produktów, które najmocniej przykuły uwagę naszą lub zwiedzających (więcej artykułów oraz filmy na farmer.pl). Zaczynamy od ciągników.

FASCYNUJĄCY OLBRZYM

Nie ma co ukrywać, że na targach najbardziej oblegane były największe maszyny, a jeśli mowa o olbrzymach, nie sposób nie wspomnieć o nowym Claasie Xerion 500. Ten monumentalny ciągnik, albo poprawniej - nośnik narzędzi, był niewątpliwym przebojem stoiska niemieckiej firmy, a z pewnością również jedną z najczęściej fotografowanych maszyn na wystawie Agrotech 2014. Każdy chciał sobie zrobić zdjęcie przy olbrzymich kołach z oponami o średnicy 2,18 m! Jeszcze więcej chętnych ustawiało się w kolejce do zajęcia miejsca operatora tego monstrum.

Xerion fascynuje jednak nie tylko rozmiarami, to również ciągnik o wyjątkowych rozwiązaniach. Napędza go 6-cylindrowy diesel Mercedesa o pojemności aż 12,8 l i mocy 520 KM zamontowany w solidnej skręcanej ramie. Napęd na cztery równe koła przekazywany jest przez bezstopniową przekładnię ZF. Zbiornik paliwa mieści 930 l, a sam zbiornik na płyn AdBlue ma pojemność 130 l. W aktywnie zawieszonej kabinie znaleźć można najnowocześniejsze systemy sterowania, a obsługę ułatwiają m.in. wielofunkcyjny podłokietnik i uchwyt CMOTION. W wersji TRAC VC kabina może być automatycznie unoszona i przekręcana o 180 stopni, tak by operator miał lepszy obraz od strony tylnego podnośnika. Inna opcja to wersja SADDLE TRAC, w której kabina znajduje się nad przednią osią, a w jej wcześniejszym miejscu można zainstalować na przykład zbiornik opryskiwacza. Najbardziej fascynujące jest jednak to, że Xerion ma wszystkie koła skrętne, dzięki czemu nie tylko może pochwalić się małym promieniem skrętu, ale też jeździć, ustawiając się pod kątem do kierunku jazdy. W trybie tzw. psiego chodu Xerion zostawia 4 ślady, przez co zmniejsza się ugniatanie gleby. Co ciekawe, przy "psim" stylu jazdy automatycznie zmienia się kąt pracy tylnego podnośnika.