- Na Litwie przeważają średnie i małe gospodarstwa rolne. Nic więc dziwnego, że większość rolników nie stać na nowoczesny sprzęt ze względu na jego wysoką cenę. Gospodarstwa nie mogą kupić nowoczesnych maszyn o dużej mocy, które sprostałyby potrzebom uprawianych obszarów.
Z drugiej strony, zakup nowoczesnych urządzeń o dużej mocy, nie przełoży się na wyższą efektywność małych gospodarstw. Zakładamy, że największy popyt na nowoczesny sprzęt nastąpi, gdy pojawi się możliwość najmu maszyn na okres prac sezonowych. Nie ulega bowiem wątpliwości fakt, że nowoczesne i bardzo wydajne maszyny znacznie zwiększają wydajność pracy
- mówi Vladas Bagavicius, prezes zarządu Agrowill Group.

Obecnie AgroTech czeka na sześć nowych ciągników o mocy 330 KM za łączną cenę 3 mln LTL. Firmą będzie zarządzać Evaldas Slegus, dyrektor Departamentu Maszyn Rolniczych Agrowill Group.

- Jesteśmy jedyną firmą na Litwie, która proponuje możliwość leasingu maszyn rolniczych o tak dużej mocy. Można zaoszczędzić do 20 proc. paliwa i 10-15 proc. czasu, a pojazdy zautomatyzowane będą łatwiejsze do prowadzenia i zredukują potrzebę ponownych zasiewów. Ponadto, będzie można wydłużyć czas operacyjny pracy poszczególnych części maszyn i zmniejszyć ilość nasion, nawozów i środków chemicznych. Konserwacja wypożyczonych maszyn także nie powinna być zmartwieniem, ponieważ należy to do obowiązków firmy leasingowej - mówi Evaldas Slegus, dyrektor AgroTech.

Agrowill AgroTech zamierza wymieniać sprzęt co trzy lata i przeznaczać na ten cel około 1 mln litów.

Podobał się artykuł? Podziel się!