Czy powyższe zestawienie jest na wyrost?

Nie dla rolnika. Agro Show to najważniejsza impreza rolnicza w Polsce, a także największa wystawa polowa w Europie. Międzynarodowa ranga imprezy rośnie. W tym roku zarejestrowało się ponad 100 wystawców zagranicznych. Co roku odwiedza ją grubo ponad 100 tys. osób. W tym roku udział w imprezie zapowiedziało jeszcze więcej wystawców.

Wśród ogromnego asortymentu sprzętu będzie też wiele nowych produktów.

Nie sposób wymienić wszystkich. Zapraszam do zapoznania się z "Alfabetem targów", w którym przybliżam cząstkę nowinek techniki, jakie będzie można zobaczyć podczas Agro Show. Gorąco zachęcam także do odwiedzenia największej w Polsce wystawy sprzętu rolniczego.

"A" - XIV wystawa Agro Show, 21-24 września, Bednary

Czym w tym roku wystawa zaskoczy rolników? - Przede wszystkim wielkością - mówi Renata Arkuszewska, wiceprezes zarządu i dyrektor zarządzający Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). - Wystawa na pewno będzie większa niż w ubiegłym roku.

Mamy już ponad 700 wystawców. Liczba ta ciągle się jeszcze zwiększa. Wynajęta w tej chwili powierzchnia to ponad 143 tys. m2 - dodaje.

Oprócz stoisk z maszynami, organizator przygotował indywidualne poletka pokazowe oraz ring z opryskiwaczami, ładowarkami i nowościami. - Po raz pierwszy stworzyliśmy wspólne stoisko Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całej Polski, ponieważ zwiedzającymi targi są rolnicy ze wszystkich regionów kraju.

Ośrodki będą też przygotowywały seminaria pod katem przekazu najnowszych informacji dotyczących programów dla rolnictwa - mówi Arkuszewska. - Nowością jest też finał i inauguracja konkursu "Mechanik na medal" organizowanego przez PIGMiUR. Po raz drugi odbędzie się również podsumowanie konkursu "Serwis na medal".

"C" - bez Ciągnika ani rusz

Ciągnik rolniczy albo - jak kto woli - traktor, to ciągle podstawowa maszyna w gospodarstwie i nic nie wskazuje, żeby to się miało zmienić w bliższej czy dalszej perspektywie.

Choć jego podstawowa funkcja jest raczej ta sama, od kilku lat zmienia się sporo przede wszystkim w silnikach, które muszą się poddać coraz bardziej rygorystycznym normom czystości spalin. Dzięki temu z jednej strony maszyny mniej zanieczyszczają środowisko, z drugiej - są bardziej skomplikowane i droższe. Producenci sporo też robią dla komfortu pracy.