Pierwsze dwa modele agregatów Cenius TX o szerokościach roboczych 4 i 5 m zaprezentowano podczas targów Agritechnica 2013. Obecnie niemiecki producent wprowadza do swojej oferty agregaty o oznaczeniu 6003-2 TX i 7003-2 TX w szerokościach roboczych 6 i 7 m.

Podobnie jak agregaty zaprezentowane wcześniej, nowe modele są wyposażone w cztery rzędy zębów roboczych zamontowanych do składanej hydraulicznie ramy. Wyróżnikiem maszyny jest przede wszystkim duży prześwit pod ramą (80 cm), który zapewnia maszynie bezproblemową pracę nawet na polach z większą ilością resztek pożniwnych.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Amazone, agregaty Cenius TX dobrze sprawdzają się zarówno w płytkiej uprawie ścierniska, jak i głębszej penetracji gleby. Głębokość pracy agregatu jest regulowana przez zmianę położenia wału dogniatającego oraz kół kopiujących zainstalowanych z przodu maszyny (regulacja z poziomu operatora za pomocą układu hydraulicznego). W przypadku pracy na glebach bardzo wilgotnych do regulacji głębokości może być wykorzystany również układ jezdny agregatu (jedna oś umieszczona przed wałem dogniatającym).

Każdy z agregatów może być skonfigurowany z jednym z dwóch rodzajów zabezpieczeń zębów roboczych. W przypadku pracy na glebach lekkich i średnich z niewielką ilością kamieni producent zaleca stosowanie zabezpieczenia z kołkiem ścinanym. Dla gleb cięższych zalecane jest zabezpieczenie sprężynowe typu non-stop (z siłą wyzwalania do 600 kg i wysokością podnoszenia 300 mm).

W celu wyrównania powierzchni gleby za sekcją uprawową agregatu zamontowano zgrzebło palcowe, które w opcji może być zastąpione sekcją z talerzami gładkimi lub ząbkowanymi.

Nowością w agregatach serii Cenius jest również możliwość opcjonalnego zainstalowania siewnika pneumatycznego GreenDrill o pojemności 500 l, który może być wykorzystany m.in. do wysiewu poplonów.

Podobał się artykuł? Podziel się!