Sercem samojezdnego opryskiwacza polowego Amazone  Pantera 4502 jest sprawdzony 6-cylindrowy silnik Deutz o mocy 160 kW/218 KM. Ten rzędowy silnik o wysokim momencie obrotowym z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowania przy inteligentnym sterowaniu w trybie ECO , spełnia wszystkie wymagania w zakresie mocy oraz niskiego zużycia paliwa. Gdy potrzebne jest więcej mocy, na przykład podczas pracy na stromych zboczach, kierowca ma do dyspozycji tryb Power, z którym przy 2 200 obr./min może rozwinąć pełną moc silnika.

Zgodnie z Tier 4 final                                                                                                                

Od nowego roku modelowego Pantera spełnia wymagania 4 normy emisji spalin (Tier 4 final). Odnośnie wtórnej obróbki spalin firma Amazone zastosowała recyrkulację spalin z katalizatorem oksydacyjnym oraz filtrem cząstek stałych. Filtr cząstek stałych jest regenerowany podczas pracy i w odróżnieniu od silnika 3B nie wymaga żadnego dodatkowego palnika. Katalizator SCR za pomocą wtrysku  Diesel-Exhaust-Fluid-(DEF) redukuje tlenki azotu. Nowy 20 litrowy zbiornik DEF znajduje się obok 230 litrowego zbiornika paliwa. Zużycie DEF wynosi ok. 2,5  proc. zużycia paliwa. Znaczy to, że DEF należy uzupełniać co każde 3 do 4 tankowania.

Obok zmienionej technologii obróbki spalin przy tej zmianie modelu dokonano kolejnych modernizacji i ulepszeń. Zewnętrzne cechy rozpoznawcze to obok zbiornika DEF oraz nowych schodów do zbiornika z prawej strony maszyny także tylne światła LED. Nowe typy opryskiwaczy Pantera mogą teraz korzystać także z oświetlenia roboczego LED zamiast halogenowego.

Jak podaje producent, wydajność zasysania z wykorzystaniem inżektora w opryskiwaczu Pantera wzrosła o 20 proc. do maksymalnie 600 l/min. Napełnienie całego opryskiwacza Pantera zajmuje mniej, niż 10 minut.

Przyłącze napełniania zostało przesunięte do przodu do specjalnego schowka i wyposażone w automatyczne zatrzymywanie napełniania. Taka automatyka ma zapobiegać przetankowaniu maszyny przy zastosowaniu węża ssącego jak też przy napełnianiu ciśnieniowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!