Jeśli w sieczkarni jest zainstalowany system dodawania zakiszacza, Harvest Lab współpracuje z tym systemem i w zależności od odczytu zawartości składników pokarmowych dozuje w danym momencie odpowiednią ilość zakiszacza. Zapewnia podczas pracy szybką i dokładną analizę zawartości w plonach substancji takich, jak cukry, skrobia, białko czy włókno surowe. To osiągnięcie jest rezultatem długotrwałej współpracy firmy John Deere z producentem czujników działających w bliskiej podczerwieni (NIR), firmą Zeiss Jena.

Drugą istotną funkcją jest automatyczna regulacja rozdrabniania zielonki (długości sieczki) w zależności od jej wilgotności, co ma kluczowe znaczenie w procesie zakiszania i późniejszej jakości paszy.

- Czujnik możemy wykorzystywać także stacjonarnie i to nie koniecznie w biurze, ponieważ do zasilania tego czujnika nie potrzebujemy 220 V. Można go więc używać nawet w samochodzie, na przykład w sytuacji gdy ktoś ma bydło w kilku oddalonych od siebie oborach – mówi Paweł Kamiński, przedstawiciel ds. maszyn zielonkowych John Deere Polska. - Czujnik Harvest Lab możemy zainstalować w sieczkarniach począwszy od serii 7000, czyli 7000 i 7050. Do starszych sieczkarni, ze względu na układ elektroniczny, montaż nie jest możliwy – wyjaśnia Kamiński. Do stacjonarnego wykorzystania czujnika potrzebny jest specjalny adapter (w sieczkarni jest on umieszczany na rurze wyrzutnika) oraz laptop.

Podczas analizy czujnik NIR wykorzystuje spektrum o długości fal od 950 do 1530 nanometrów. Światło jest pochłaniane, odbijane lub przepuszczane przez próbkę, a zarejestrowane spektrum jest następnie porównywane z wykresami kalibracji w celu określenia zawartości poszczególnych składników pokarmowych.

Dzięki danym przekazywanym przez czujnik HarvestLab hodowcy bydła i drobiu mogą zapewnić optymalną zawartość paszy dla swoich zwierząt. Podobnie operator biogazowni może określić najlepszą ilość składników używanych w swoim zakładzie.
Koszt zakupu urządzenia to niespełna 15 tys. euro netto.

Czujnik Harvest Lab otrzymał nagrodę redakcji Farmera w konkursie na Innowacyjny Produkt Targów Polskie Zboża i Zielone Agro Show 2012.

Podobał się artykuł? Podziel się!