Historia firmy Zasław jest nierozerwalnie związana z Sanokiem i fabryką Autosan. Początki sanockiej firmy sięgają jeszcze XIX w. i produkcji kotłów, a następnie wagonów kolejowych. Fabryka realizowała duże zamówienia - również rządowe, także spoza granic ówczesnych ziem polskich. Z końcem drugiej wojny światowej własność prywatna została upaństwowiona. Produkcja wagonów trwała jeszcze kilka lat (fabryka nazywała się wtedy Sanowag), po czym rozpoczęto produkcję autobusów.

Produkcja przyczep rolniczych i samochodowych wystartowała w 1952 r. w dwóch wyodrębnionych zakładach w Zasławiu (Zagórze) i Barwicach. Od tamtej pory do lat 90. w zakładach powstało ponad 500 tys. różnego rodzaju przyczep i naczep. W ostatniej dekadzie XX w. podczas przeobrażeń rynkowych z potężnej produkcji utrzymał się tylko asortyment naczep samochodów ciężarowych. Zakład produkujący przyczepy został oddzielony od Autosanu w 1997 r. W 2005 r. zmienił się właściciel, wtedy firma zaczęła się szybko rozwijać. Produkcja przyczep rolniczych została wznowiona w 2010 r. Jednak już po niespełna dwóch latach całą produkcję przeniesiono do wcześniej przygotowanego miejsca w Andrychowie. Jest to dawna fabryka silników Andoria. Część wyposażenia linii produkcyjnej i montażowej przeniesiono spod Sanoka, ale w dużej części właściciele firmy zainwestowali w zupełnie nowe wyposażenie, które ulokowano w jednej z hal andrychowskiej fabryki. Rozbudowę linii umożliwiła duża przestrzeń po uprzedniej produkcji. Produkcja przyczep w Andrychowie ruszyła z początkiem 2011 r. Razem z pojazdami do transportu samochodowego zajmuje około 50 tys. m2.

JAKOŚĆ I CENA IDĄ W PARZE

Mówiąc wprost, przyczepy rolnicze z Zasława to raczej wyższa półka cenowa. Za jakie zatem rozwiązania klienci są w stanie więcej zapłacić? Jakie atuty przemawiają za przyczepami Zasław? Jak przekonuje Jarosław Łuczak, dyrektor handlowy w dziale pojazdów rolniczych Zasław, za pojazdami z Andrychowa przemawia przede wszystkim solidna konstrukcja pojazdów, markowe podzespoły oraz bogate wyposażenie standardowe.