Zasada działania systemu EMC jest prosta, wykorzystuje bowiem powszechnie znaną zależność pomiędzy natężeniem przepływu nawozu, a momentem obrotowym tarcz wysiewających. Układ elektroniczny zamontowany w rozsiewaczu dokonuje pomiaru momentu obrotowego tarcz na podstawie kąta skręcenia wałków napędzających tarcze w przekładni, osobno dla prawej i lewej strony. Na tej podstawie określa ilość aktualnie wysiewanego nawozu.

System elektronicznej kontroli przepływu nawozu EMC (ang. Electronic Mass Control) był spotykany dotychczas jedynie w rozsiewaczach Kuhn z układem hydraulicznego napędu tarcz. Nowe rozwiązanie zostało opracowane we współpracy z firmą GKN Walterscheid i cechuje się wysoką precyzją działania.

AXIS-M EMC jest wyposażony w sterownik elektroniczny nowej generacji QUANTRON E2 z dużym kolorowym wyświetlaczem. Zadaniem operatora jest jedynie wprowadzenie do terminala sterującego żądanej dawki wysiewu oraz szerokości roboczej. Dawka wysiewu jest ustalana w sekundach na podstawie właściwości lotnych nawozu i prędkości jazdy.

Jako opcja rozsiewacz AXIS-M EMC może być wyposażony w system sterowania wysiewem za pomocą GPS: RAUCH QUANTRON Guide z funkcją OptiPoint do wysiewu na uwrociach oraz funkcją VariSpread sterującą wysiewem na klinach. Model AXIS-M 30.1 EMC+W oferuje dodatkowo stały pomiar poziomu napełnienia zbiornika za pomocą dwóch dodatkowych sensorów wagi.

Podobał się artykuł? Podziel się!