Do głównych zastosowań wozów asenizacyjnych należy wypompowanie gnojowicy i zanieczyszczeń, ale też transport, rozlewanie na pola, użytki zielone, podlewanie, zraszanie i nawożenie upraw. Pod tym względem oferowane maszyny nie różnią się zbyt mocno.

Wozy asenizacyjne, które są sygnowane przez sprzedawców na naszym ryku, produkowane są przez takie firmy jak: Joskin, Meyer-Lochne (Recordia), Ursus, Meprozet, Sipma, Pomot Chojna, Pichon, Wielton, etc.

Kompresor: PRÓŻNIOWY CZY PRZEPŁYWOWY?

Najważniejszym czynnikiem przy doborze wozu asenizacyjnego powinna być charakterystyka gospodarstwa.

Przykładowo, gdy mamy zbiornik gnojowicy położony ponad poziomem gruntu i poniżej poziomu od 1,5 do 2 m, sprawdzi się tu wóz asenizacyjny o napełnianiu próżniowym (podciśnieniowym).

W tego typu kompresory jest wyposażona większość wozów asenizacyjnych oferowanych na polskim rynku.

Pompy podciśnieniowe mogą pracować skutecznie do głębokości około dwóch metrów, ponieważ wraz ze wzrostem głębokości zasysania spada prędkość napełniania beczki i pojawia się efekt pienienia się gnojowicy. Powoduje to, że wóz asenizacyjny może zostać napełniony na przykład tylko do dwóch trzecich pojemności. Poziom napełnienia można kontrolować za pomocą wskaźnika wizualnego (rura przezroczysta) czy też wizjera, ewentualnie wskazówki. Długa praca kompresora może spowodować przekroczenie maksymalnej temperatury urządzenia, podanej przez producenta, co z kolei może prowadzić do przegrzania i awarii.

Jeżeli w gospodarstwie mamy zbiorniki wkopane i ich głębokość przekracza dwa metry, a w sumie poziom, z którego będzie wypompowywana gnojowica, może zawierać się w przedziale od dwóch do czterech metrów, wówczas możemy zastosować wóz asenizacyjny z pompą przepływową, na przykład Rekordia PW1800 lub Joskin 10000 MEB.

Pompy przepływowe, w odróżnieniu od próżniowych, cechują się znacznie wyższym podciśnieniem ssania i mogą zasysać gnojowicę ze znacznie większej głębokości.

Aby zwiększyć wydajność pomp próżniowych, producenci stosują akceleratory (przyspieszacze). Urządzenia te wpływają istotnie na przyspieszenie przepływu gęstej gnojowicy, a co za tym idzie - skrócenie czasu napełnienia beczki i ograniczenie efektu pienienia się gnojowicy. Na czas napełniania beczki gnojowicą wpływa również średnica węża ssawnego.