W rozsiewaczach firmy Kverneland z systemem wysiewu CentreFlow granulki nawozu są delikatnie podawane na tarcze wysiewające, a następnie przyspieszane. Dzięki temu nie ma efektu rozbicia nawozu przez łopatki. Granulki uzyskują idealnie płaski tor lotu ograniczający wpływ wiatru na dokładność wysiewu. Dozowanie nawozu do tulei wstępnej wyklucza wpływ nierówności terenu na równomierność wysiewu. Zajączkowski z firmy Kverneland podkreślił, że nawóz nie wpada bezpośrednio na talerz, tylko do tuleii, gdzie jest nadawana mu wstępna prędkość obwodowa i jest delikatnie przez łopatki wyrzucany. Nawet drobny nawóz nie będzie pylił.

System dozowania rozsiewaczy Kverneland – wykonany ze stali nierdzewnej, składa się z dwóch tarcz wysiewających z łopatkami. Nawóz z kosza zasypowego trafia do tulei dozującej na środku dysku. Tu jego granulki są wstępnie przyspieszane i wprawiane w ruch obrotowy. Następnie nawóz trafia na łopatki wysiewające, które wyrzucają go na powierzchnię docelową. Seria rozsiewaczy Exacta wyposażona jest w bardzo wygodny system nastawy, każdy dysk posiada oddzielny panel do ustawienia dawki, kąta wyrzutu oraz wybór dozowania zwykłego lub mikrodozowania.

Gama rozsiewaczy wyczerpuje ofertę dla małych jak i dużych gospodarstw. Zbiorniki do nawozu są różnej wielkości, od 700 litrów do 3,5 tys. litrów. Szerokości robocze rozsiewaczy sięgają od 18 m do nawet 45 metrów w zależności od modelu. 

Rozsiewacze Kverneland mają prosty system ustawień parametrów roboczych. Szerokość łopatek jest zmieniana m.in. poprzez wymianę kół zębatych przekładni.

Na targach z nowości firmy rolnicy mogli zobaczyć także m.in. punktowy siewnik pneumatyczny do kukurydzy Optima z ramą ciąganą. Dzięki ramie będzie mógł pracować z ciągnikami nie tylko o dużej mocy.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!