Kombajn pracuje już na polach w Niemczech, ale w Polsce był to jego debiut. Ten kombajn rozpoczął pracę za zachodnią granicą od pobicia rekordu Guinnesa. Rekord został pobity na polu w okolicach Lipska w zbiorze ośmiogodzinnym. Kombajn zebrał ok. 70 ton czystego ziarna na godzinę. Dotychczasowy rekord pochodził z 92 r. i wynosił 30 ton na godzinę. Była mierzona nie tylko wydajność zbioru, ale również mierzono straty ziarna, jego uszkodzenia i wilgotność. Józef Dębski przyznaje, że takie wydajności można osiągnąć także innymi kombajnami produkowanymi na świecie, jednakże jeżeli chodzi o straty ziarna to New Holland jest najlepszy – uważa Dębski.

Oczywiście w między czasie były robione próby bicia rekordu w różnych wymiarach czasowych, zwykle krótszych, ale nie na czas, tylko na niewielkie odległości przejazdów.

Testy takiego kombajnu, jego produkcja, to ogromny koszt, który później przekłada się na cenę kombajnu. Jednak, kiedy spojrzymy na cenę jednostkową zbioru tony zboża, to okazuje się, że jest ona najniższa. Walcząc z kosztami produkcji firmy muszą produkować maszyny super wydajne – uważa Dębski. Kombajn CR 9090 kosztuje ok. miliona złotych.

Dębski uważa, że w Polsce na jego zakup może zdecydować się kilku - kilkunastu rolników. Jednakże, ta maszyna – przyznaje Dębski – pokazuje możliwości całej firmy. Porównuje konkurencję z innymi firmami do wyścigów Formuły 1. Wszyscy – jego zdaniem – konkurują na polu, kto zrobi maszynę lepszą, wydajniejszą i skuteczniejszą.

CR ma czujnik zanieczyszczenia ziarna. Na monitorze komputera operator maszyny widzi wszystko, nie musi się oglądać za siebie.

prasa

Autor: farmer.pl

Opis: prasa wielkogabarytowa

Prasa dużo gabarytowa to kolejna maszyna New Holland proponowana w Bednarach. Firma oferuje ją przede wszystkim tym, którzy słomę sprzedają na cele energetyczne. Kostka, którą prasuje maszyna ma wymiary 120x90x250. Masa kostki wynosi ok. 400 kg. Z hektara po sprasowaniu jest ok. 10 kostek. Łatwo jest je zebrać i przewieźć do zakładu energetycznego – zauważa Józef Dębski. Takie prasy zakupił od New Holland OPEC z Grudziądza – zakład energetyczny, który spala słomę i pozyskuje w ten sposób energię.

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!