Coraz większą popularnością cieszą się metody zaprawiania sadzeniaków płynnymi środkami ochrony roślin. Jednocześnie na drugi plan schodzą zaprawy suche, w postaci proszków. Na rynku polskim można nabyć fungicydy o działaniu ogólnym, które zapobiegają głównym chorobom i szkodnikom występującym podczas uprawiania ziemniaków.

Rolnicy, którzy chcą stosować zaprawy cieczowe, są zmuszeni do zainwestowania w odpowiedni sprzęt opryskowy. Istnieje oczywiście możliwość zaprawiania bulw w roztworze środka ochronnego i wody przez zanurzanie ich w przygotowanych wcześniej dużych zbiornikach. Jest to jednak metoda kłopotliwa, ponieważ wymaga bliskiego kontaktu osoby wykonującej czynność z zaprawą, co może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Dawkowanie środka jest ponadto mało precyzyjne, a co za tym idzie zwiększają się koszty zabiegu.

Najbardziej właściwy sposób pokrywania ziemniaków zaprawami polega na zastosowaniu zaprawiarki, umieszczonej na sadzarce, dzięki czemu środek ochronny dawkowany jest bezpośrednio przed zasadzeniem sadzeniaka.

Wygodnie na sadzarce

Wśród urządzeń montowanych na sadzarkach można wyróżnić dwie podstawowe grupy. Do pierwszej należą maszyny wyposażone w dysze opryskowe, do drugiej – urządzenia wykorzystujące pianę jako czynnik transportujący środek ochronny.

Na rynku krajowym wybór urządzeń, które można nabyć bez konieczności zakupy całej sadzarki, ogranicza się do dwóch maszyn. Istnieje również możliwość zakupu sadzarki, do której jako opcja dołączana jest zaprawiarka wykorzystująca metodę oprysku. Przykładowym producentem jest firma Grimme, która w swojej ofercie posiada sadzarki różnych wielkości, od dwurzędowych po ośmiorzędowe. Producent wyposaża je w odpowiedniej wielkości zbiorniki na ciecz użytkową z właściwie dobraną liczbą dysz.

Skuteczny oprysk

Jedną z propozycji zaprawiarek opryskowych jest urządzenie produkowane przez Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Aporo z Poznania. Projekt opryskiwacza został wykonany na zlecenie firmy Bayer CropScience. Po podpisaniu umowy z Bayerem na dostawę środków ochrony roślin, rolnik otrzymuje sprzęt do użytku w ustalonym terminie. Istnieje również możliwość zakupu maszyny bez zobowiązań lojalnościowych.