Wpływ na zachowanie struktury granulek ma m.in. mieszadło. – Nie może się ono obracać zbyt szybko żeby ich nie rozdrabniać. Nie może też obracać się zbyt wolno, aby nie porcjować go i podawać nierównomiernie na tarcze – mówi Andrzej Borowiec z Amazone.

Punkt padania nawozu na tarcze powinien być jak najbliższy osi tarczy. – Prędkość granulek w punkcie padania w odległości 10 cm od osi tarczy w porównaniu do punktu padania na 5 cm od osi, będzie dwukrotnie większe. Stąd w drugim przypadku uderzenie i rozbijanie granulek też będzie mniejsze – tłumaczy Borowiec.

Przedstawiciel Amazone zwraca jednocześnie uwagę na obrotową prędkość roboczą tarczy poszczególnych rozsiewaczy. – Prędkość obrotowa tarcz naszych rozsiewaczy to 750 obr./min. Jest to najmniejsza prędkość wśród rozsiewaczy dostępnych na rynku, a mimo tego uzyskujemy największe szerokości robocze, przekraczające 52 m – dodaje. Jednocześnie zaznacza, że przy dużych szerokościach roboczych bardzo ważne są właściwości granul wysiewanego nawozu.

Podobał się artykuł? Podziel się!