Do tej pory największą popularnością cieszyły się zbiorniki betonowe i żelbetowe. Wbudowywane w ziemię lub naziemne. Dzisiaj coraz częściej rolnicy decydują się gromadzić gnojówkę i gnojowicę w zbiornikach innego typu.

Stal, ale nie tylko

Efekt magazynowania gnojowicy w stalowym, niczym niezabezpieczonym zbiorniku byłby odwrotny od założonego. Dlatego w tego typu konstrukcjach stosuje się specjalną membranę. Za przykład stalowych konstrukcji mogą posłużyć holenderskie zbiorniki firmy Buwatec oferowane przez firmę Miltom-Eko.

Instalacja stalowego zbiornika (mimo jego pokaźnych rozmiarów) nie wymaga korzystania z dźwigu. Bez względu na to, czy zbiornik ma pojemność 300 m3, czy 1000 m3 jest on skręcany z segmentów (paneli). Firma Buwatec fabrycznie zabezpiecza swoje produkty przed korozją. To bardzo ważne, bowiem nałożenie farby antykorozyjnej to zabieg trudny i wymagający zastosowania się do kilku ważnych zasad, a czas schnięcia jest długi. Holenderskie panele już z fabryki wyjeżdżają wyposażone w warstwę ochronną, jaką stanowi Duplex Coating System. Ta dość długa i trudna nazwa oznacza dwustronne zabezpieczenie stali substancją zwaną Plastisolem. Producent zapewnia, że dzięki temu przewidywana trwałość ścian zbiornika wynosi 20–25 lat.

Zwykle zbiornik stawia się na płytach żelbetowych lub betonowych. Holenderski producent swój system posadzenia zbiornika nazwał BUWAbase. Opiera się on na specjalnych potężnych kotwach wkręcanych w podłoże,  na których montowane są płytki PE, a na nich układa się płyty zbiornika.

Co będzie na górze zbiornika? Wybór zadaszenia jest dość duży. Przy stosowaniu tego typu zbiorników do przechowywania gnojowicy i gnojówki (podobne zbiorniki konstruuje się do przechowywania wody lub ścieków) najlepiej nadaje się rozwiązanie AIRtop, czyli w uproszczeniu dach plandekowy. Do tego celu wykorzystuje się plandekę obustronie powlekaną, odporną na wiatr, deszcz, śnieg i promieniowanie UV. Takie rozwiązanie jest możliwe w zbiornikach nowych i już istniejących, o średnicy do 31 m. Oprócz takich dachów dostępne są również inne, np. metalowe.