Aplikatory do gnojowicy pozwalają na lepszą efektywność nawożenia i jego mniejszą uciążliwość dla otoczenia. Wraz z aplikatorami pojawiło się dodatkowo kilka elementów niezbędnych do współpracy z nimi, o czym piszemy poniżej.

Zawieszenie aplikatora

Aplikatory do gnojowicy zawieszane są na wozie asenizacyjnym za pomocą cztero- lub trzypunktowego układu zawieszenia podobnego do występujących standardowo w każdym ciągniku rolniczym. W wozach asenizacyjnych firmy Joskin, podnośnik posiada cztery punkty zawieszenia - dwa dolne ramiona, podnoszone przez indywidualne siłowniki hydrauliczne, i dwa łączniki górne. Aplikatory tej firmy można jednak zawiesić także za pomocą układu trzypunktowego.

Kongskilde, który nie produkuje wozów asenizacyjnych, a jedynie aplikatory, stosuje wyłącznie zawieszenie trzypunktowe w układzie zbliżonym do spotykanego w ciągnikach rolniczych.

Pichon oraz Pomot Chojna dają wybór między obydwoma rozwiązaniami. Meprozet Kościan oferuje najbardziej zróżnicowane rodzaje połączeń. W zależności od konkretnego modelu aplikator łączy się z beczkowozem za pomocą czterech ramion, połączenia zawiasowego lub sztywnej ramy. Aplikator talerzowy o szerokości 6 m producent wyposażył we własne koła, dzięki czemu jest on zaczepiany za wozem asenizacyjnym. Zaletą tego rozwiązania jest brak obciążania beczkowozu masą dość ciężkiej sekcji talerzowej. Do wad należy natomiast zaliczyć utrudnione cofanie i brak możliwości dociążenia aplikatora w celu lepszego zagłębienia, co ma znaczenie głównie na cięższych glebach.

Przygotowanie gnojowicy

W celu właściwego działania aplikatora konieczne jest zastosowanie rozdzielacza.

Jego zadaniem, oprócz skierowania gnojowicy do poszczególnych wylotów, jest także rozdrobnienie części stałych.

Zapobiega to zatykaniu się przewodów, które jest uciążliwe i obniża wydajność.

Takie rozwiązanie stosuje m.in. Joskin.

Opatentowany rozdzielacz Skalper wyposażono w tarcze (noże tarczowe) samoostrzące.

Minimalizuje to jego obsługę i zdaniem producenta zapewnia niezawodność rozwiązania. Zasada działania urządzenia jest następująca: silnik hydrauliczny wprawia w ruch podstawę rozdrabniacza, do której przymocowane są swobodnie obracające się noże. Miedzy nimi i otworami tworzącymi przeciwnoże powstaje efekt nożyc, co pozwala na sprawne cięcie wszelkich części stałych.